Útok na prezidenta nebyl atentát, Klaus je zbabělec, napsal Joch. Nečas ho vyhodil

Poradce premiéra Roman Joch ostře zkritizoval prezidenta Václava Klause, Petr Nečas ho za to vyhodil. Joch ve svém internetovém blogu napsal, že páteční útok na prezidenta v Chrastavě na Liberecku nebyl atentát. A naznačil, že Klaus se po incidentu chová zbaběle. Premiér Nečas se od jeho slov okamžitě distancoval a s Jochem ukončil spolupráci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Roman Joch | Foto: Vendula Kosíková

„Jednoznačně se distancuji od slov Romana Jocha,“ uvedl Nečas v prohlášení pro média. Dodal, že všechny smluvní vztahy Úřadu vlády s Jochem byly dnes okamžitě ukončeny.

Při slavnostním otevírání nového mostu v Chrastavě na Liberecku v pátek na Václava Klause vystřelil z plastové airsoftové pistole 26letý Pavel Vondrouš. Prezidentovi se nic nestalo, mladíka zadržela policie. Svým činem chtěl prý politiky donunit k zamyšlení nad jejich chováním vůči lidu. Vondrouš byl obviněn z výtržnictví a hrozí mu dva roky vězení.

Klaus označil útok za atentát na svou osobu. Podle Jocha se však o atentát rozhodně nejednalo. „Byl to protest, nešťastný, sprostý, hloupý, dementní, odsouzeníhodný, ale pouze protest, nikoli atentát," napsal. Důkazem je podle něho fakt, že prezident nebyl v ohrožení života. Vondrouš teď chce po prezidentovi omluvu za to, že jej nazval atentátníkem.

Joch také podotkl, že na levici nesnáší její ufňukanost a plačtivou stylizaci se do role věčné oběti. Stejná věc mu vadí právě u Klause. Podle Jocha je totiž vydávání se za oběť nekonzervativní postoj. „Když byl atentát na (amerického prezidenta Ronalda, pozn.red.) Reagana - skutečný atentát! - a jemu šlo o život, co dělal Reagan? Žertoval. On však byl konzervativec," zmínil teď už bývalý poradce premiéra.

Na prezidenta Václava Klause v Chrastavě na Liberecku vystřelil muž (na snímku) z plastové pistole. Policie střelce (na snímku) zadržela | Foto: ČTK

„Jako konservativec jsem měl tisíc výhrad vůči Václavu Havlovi, ale taky tisíc důvodů vážit si ho. Nikdy ho nezlomili a nikdy nebyl ‚cry-baby‘. Alespoň ne na veřejnosti. Jenže on byl muž. Nikoli ufňukaná kremlofilní bába," opřel se do Klause Joch.

Po chrastavském incidentu se rozjela debata o neprofesionalitě prezidentovy ochranky, která pustila útočníka do těsné blízkosti Klause a na střelbu reagovala zmateně. Kvůli selhání svých lidí rezignoval šéf útvaru pro ochranu prezidenta Jiří Sklenka. Incident vyšetřuje Generální inspekce bezpečnostních sborů.

Renáta Prátová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme