Útok na Romy v Krtech nikdo nechápe. Rodina prý byla bezproblémová

Rozbité okno, ohořelá dětská postýlka, spálené deky a podlaha. Tak to vypadá v malém domku romské rodiny v Krtech na Rakovnicku po nočním útoku zápalnou lahví. Děti vyvázly bez zranění, popáleniny ale utrpěli muži, kteří oheň hasili. Rodinu považují sousedé za bezproblémovou, nikdo si proto nedovede útok vysvětlit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romana Bláhová před domkem, na který někdo zaútočil zápalnou láhví | Zdroj: ČTK

Malý omšelý domek je součástí železniční stanice. Ještě je na něm vidět nápis Krty.

Z vikýře vykukují tři děti a na zápraží stojí mladá matka Romana Bláhová s dvouletou dcerou v náručí.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Krtech na Rakovnicku natáčel reportér Ľubomír Smatana

„Koukala jsem na televizi, najednou rána a v baráku byl velký plamen. Vzbudila jsem přítele, vzal do náručí holku a utíkali jsme všichni ven,“ popsala noční událost.

Zápalná láhev vletěla do domu čelním oknem a vybuchla hned vedle dětské postýlky. Holčičce se naštěstí nic nestalo, při hašení se ale popálili přítel a bratr paní Bláhové.

Na místo útoku přivolala policie nad ránem místostarostu Jana Brda. Ten považuje romskou rodinu, která tu žije 20 let, za naprosto bezkonfliktní.

„O to víc nás překvapilo to, co se tady stalo. Je to nepochopitelné,“ říká starosta malé vesničky se stovkou obyvatel, kteří se všichni navzájem znají.

Útočníci šli najisto

Na své sousedky nedá dopustit také paní Miloslava Mihoková. „Nemám s nima absolutně žádné špatné zkušenosti. Jsou to normální lidi, mají právo na život jako každý druhý,“ potvrzuje.

Útok si nedovede vysvětlil ani Romana Bláhová. V minulosti prý nikdy neměla problémy třeba se skinheady a nevzpomíná si ani, že by se jí někdo pokusil ublížit.

Domek romské rodiny je součástí železniční stanice v Krtech | Foto: ČTK

„Nevím, proč to udělali, proč zrovna my. Spát nebudeme tak lehce, jako jsme spávali,“ dodala.

V obci už žádná jiná romská rodina nežije. Bývalý drážní domek stojí u železničního přejezdu na okraji obci, působí velmi nenápadně, a tak je zřejmé, že útočníci šli najisto.

Policie incident vyšetřuje jako pokus těžkého ublížení na zdraví. Zatím není jasné, jestli šlo o rasově motivovaný čin.

Ľubomír Smatana, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme