Útoky na českém internetu pokračují. Zasáhly weby T-mobilu a Telefóniky O2

Útoky na českém internetu neustávají ani čtvrtý den. Z provozu tentokrát útočníci vyřadili weby mobilních operátorů T-mobile a Telefónica O2. Podle všeho i tentokrát použili princip, kdy server zahltí množstvím požadavků a ten pak zkolabuje. Telefefónice se zhruba po hodině podařilo problémy vyřešit, u T-mobile potíže zatím trvají. Třetí mobilní operátor Vodafone žádné potíže nehlásí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Za nejbezpečnější opatření považují odborníci odpojit se od počítače úplně | Foto: stock exchange, Jakub Krechowicz

Za Telefóniku útok potvrdil její mluvčí Hany Farghali. „V devět hodin a pět minut dnešního rána jsme zaznamenali vlnu kyberútoků na naše webové stránky. Útok se podařilo zachytit včas a přijímáme opatření, která odstraní zhoršenou dostupnost našich stránek,“ řekl.

Stejné potíže ve stejný čas hlásil i T-mobile. „Máme přetížený firewall u našeho firemního webu. Kolegové sice instalovali nějaký program, který by tomu měl zabránit, ale momentálně se snaží odfiltrovat oprávněné přístupy od těch neoprávněných. Věříme, že během dopoledne se podaří web znovu nahodit,“ sdělila mluvčí společnosti Martina Kemrová.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematice kybernetických útoků mluvil na Radiožurnálu expert na počítačovou bezpečnost Vladimír Brož

Oběma firmám nefunguovaly ani další služby, které jsou s internetovými stránkami spojené. Stránky Telefóniky už jsou ale opět dostupné. „Největší vlna šla z Ruska. Podařilo se to vyřešit za méně než hodinu. V tuto chvíli stránky plně fungují. Kolegové bedlivě sledují síť i nadále, kdyby útoky přišly z další strany,“ informoval mluvčí Farghali.

Kybernetické útoky trvají už čtvrtý den. V pondělí čelily opakovaným útokům některé české zpravodajské weby, například iDnes.cz, Novinky.cz nebo Ihned.cz. V úterý se internetoví útočníci za použití stejné metody zaměřili na portál Seznam.cz. Ve středu měly problémy servery několika velkých bank, pražské burzy i České národní banky.

K útokům se zatím stále nikdo nepřihlásil

„Těžko říct, ale buď si někdo něco zkouší, nebo nám chce něco dokázat, nebo jsme opravdu jenom pískoviště,“ zamýšlí se nad motivy útoku expert na počítačovou bezpečnost Vladimír Brož a pokračuje:

„Vybírané společnosti jsou většinou velké společnosti s relativně slušnou internetovou infrastrukturou. Třeba si na nich chtějí vyzkoušet určitý typ útoku, který pak bude přenesen třeba do jiných zemí. Ale to jsou vysloveně spekulace.“

Upozorňuje také, že to není poprvé, kdy se v České republice podobný útok odehrál. „Už vloni na to doplatily politické strany i web Úřadu vlády, na něž zaútočili Anonymus. A i v běžné praxi, byť to není medializováno, jsou menší firmy pod takovýmto útokem. Celkově první doložitelný takový útok je z roku 1995 na minnesotskou univerzitu,“ říká Brož.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možném pozadí útoků na servery operátorů mluvil na radiožurnálu publicista Ondřej Neff

Názory, že za vším stojí třeba jediný student, který se dobře baví, považuje za naivní.

„Podle mě je za tím velmi slušně organizovaná skupina útočníků. Buď to může být skupina hackerů volně sdružených, ale mohla by za tím být i nějaká mocnost, dejme tomu i nějaká vláda. Konkrétně těžko spekulovat, na to chybí spousta technických informací, které od těch společností nejsou," uzavírá expert.

Podle průkopníka českého internetu a publicisty Ondřeje Neffa mají útoky zřejmě ideologické pozadí. „Teď už je naprosto zřetelné, že je to jakási ideologická protestní akce, že postihuje ‚nepřátele lidstva‘, což jsou novináři, bankéři a poskytovatelé mobilních telefonických služeb,“ podotkl Neff.

Připouští však, že může jít i o test ze strany nějakého státu. „Vzpomeňme si, že třeba litevské bankovnictví bylo pod masivním útokem ze strany Ruska, které to nikdy nepřiznalo, ale bylo to evidentní, takže to vlastně byl státem řízený útok tohoto typu. Takže je možné, že vzhledem k tomu, že vše ukazuje na to, že toto také pochází z Ruska, že je to možná zkouška nějaké v uvozovkách ‚tajné zbraně‘,“ řekl Neff.

Veronika Neprašová, kko, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme