Útoky na USA před deseti lety změnily bezpečnostní priority

Tragické 11. září před deseti lety, kdy teroristé zaútočily unesenými letadly na americká města New York a Washington, změnilo svět z mnoha pohledů. Z hlediska bezpečnostních rizik se na jednu z nejvyšších příček dostala hrozba terorismu. Musely na ni reagovat bezpečnostní složky na celém světě, Českou republiku nevyjímaje.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pentagon po zásahu uneseným letadlem 11. září 2001

Pentagon po zásahu uneseným letadlem 11. září 2001 | Foto: US Coast Guard

Teroristé nevedou boj standardními prostředky, a tomu musí odpovídat strategie války s terorismem, vysvětluje Marian Brzybohatý, děkan Fakulty bezpečnostně právní na Policejní akademii České republiky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Jaroslava Skalického o bezpečnostních opatřeních pod 11. září 2001 v Ozvěnách dne an Radiožurnálu.mp3

„Proti terorismu ex-post se bojovat nedá. To znamená, že hlavní důraz je kladen právě na přísun informací, to znamená na práci zpravodajských služeb. Zaměřují se na konkrétní osoby, na konkrétní organizace, ale je to dáno i mezinárodní spoluprací, která má zajisti co největší přehled o možných aktivitách těchto skupin,“ řekl Marian Brzobohatý.

Do mezinárodní spolupráce a výměny informací se zapojila i Česká republika, kde do 11. září 2001 koncepce boje proti terorismu chyběla.

„V rámci policie, to nejpodstatnější co vzniklo, tak je národní kontaktní bod pro terorismus. To je specializované pracoviště, které nepřetržitě pracuje v rámci Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu,“ uvedl Pavel Novák z ministerstva vnitra.

Obrněný transportér v centru Prahy

I když se nejdůležitější část boje proti terorismu odehrává skrytě, nad obrazovkami počítačů a při monitorování a vyhodnocování milionů zpráv, depeší a rozhovorů, má i svou viditelnou podobu.

Po 11. září 2001 policie důkladněji střežila hlavně americké velvyslanectví a také budovu Svobodné Evropy na horním konci Václavského náměstí, kam byl postaven obrněný transportér. Vysloužilé vozidlo ale budilo spíš posměch lidí. Podle Mariana Brzybohatého ale i toto opatření smysl mělo.

„Jednou z metod, jakým způsobem omezit terorismus v určitém regionu, je jeho vytlačování prostřednictvím určité prezentace síly, která pochopitelně ztěžuje aktivity těchto lidí, ale neřešní samotný problém,“ vysvětlil.

Ochrana jaderných elektráren i letišť

Bezpečnostní složky se soustředily i na ochranu jaderných elektráren. Podle předsedkyně Úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové jsou konstruovány tak, aby škody při případném teroristickém napadení byly minimální. Prioritou ale je útoku předejít.

Snad nejvíc lidé na vlastní kůži pociťují válku s terorismem při cestování letadlem. Po dalších teroristických útocích v Británii se proto seznam nebezpečných předmětů a látek zakázaných na palubě letadel ještě rozšířil.

„Cestující samozřejmě nejvíc pocítili omezení přepravy tekutin a gelů, opatření, která se týkala zjištění nástražného výbušného systému c obuvi, to znamená namátkové kontroly obuvi. Stejně tak dochází ke zpřísňování i v jiných oblastech letecké bezpečnosti,“ ředitel bezpečnostní kontroly Letiště Praha Zdeněk Truhlář.

Jaroslav Skalický, Eva Presová, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme