Utržená lavina zranila v Jeseníkách dva lyžaře

Tři mladíky zasypala včera v Jeseníkách lavina. Sníh na ně spadl v místech, kde neměli co dělat. V nejvyšším moravském pohoří sice platí druhý stupeň lavinového nebezpečí, ale rizikové lokality leží mimo značené trasy. Jeden z lyžařů vyvázl bez zranění, jeho kamarádi skončili v nemocnici.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Horská služba | Foto: Horská služba ČR

Trojice mladíků se po lyžování vracela z Ovčáry do Karlova. Cestu si chtěli zkrátit, a tak se vydali do volného terénu.

Kvůli špatné viditelnosti ale zabloudili a ocitli se na okraji lavinového katastru Velký Kotel. Tam na sebe zřejmě svým pohybem strhli masu sněhu.

Teenageři měli štěstí v neštěstí. Z laviny se dokázali sami vyhrabat a zavolali si mobilním telefonem pomoc. Nejhůře z trojice dopadl osmnáctiletý mladík, který utrpěl vážné vnitřní zranění. Záchranáři ho sněžným skútrem dopravili z Velkého Kotle do Karlova, kde na něj čekala sanitka.

Pokud by už platil nová zákon o Horské službě, mladíci by pravděpodobně museli zásah zaplatit. Přes varování se vydali tam, kde neměli co pohledávat, a riskovali život nejen svůj, ale i záchranářů.

V Jeseníkách platí stejně jako v Krkonoších zatím druhý, tedy mírný stupeň lavinového nebezpečí. Riziko sesuvů ale zvýšil sníh z posledních dní. V nejvyšších polohách připadlo až dvacet centimetrů. Není vyloučeno, že horalé po ranních měřeních stupeň nebezpečí zvýší.

Martin Hromádka, Andrea Švubová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme