Šéf prezidentovy ochranky Šiman z osobních důvodů končí u policie, nástupce není známý

Ředitel Útvaru pro ochranu prezidenta Zdeněk Šiman z osobních důvodů opustí ke konci února policii. V tiskové zprávě to v pátek uvedla policejní mluvčí Eva Kropáčová. Policie bude nyní hledat jeho nástupce. Šéf Zemanovy ochranky je ve funkci od června 2016. Média už dříve zveřejnila zprávy o šikaně v útvaru, nedávno ji připustil i prezident Miloš Zeman.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 13:18 1. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman

Prezident Miloš Zeman s ochrankou (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iRozhlas

Zdeněk Šiman v červnu 2016 ve vedení úřadu nahradil Petra Dongrese, který rezignoval po incidentu, kdy aktivisté místo prezidentské standarty vyvěsili nad Pražským hradem velké rudé trenýrky. Výběru Šimana předcházela tři výběrová řízení, v prvních dvou kolech nikdo o funkci neměl zájem.

Podle Kropáčové Šiman požádal o uvolnění ze služebního poměru k 28. únoru. „Výběr nového ředitele bude probíhat standardně v souladu se zákonem o služebním poměru,“ dodala.

Zeman v lednu serveru Blesk.cz řekl, že na základě „celé řady věcných důkazů“ uznává, že v jeho ochrance „možná opravdu došlo k šikanování“. Dodal, že odchod Šimana řeší. „Když děláte jakoukoliv personální změnu, tak ji děláte teprve tehdy, když máte připraveného nástupce,“ uvedl. Jméno nástupce neprozradil.

Útvar opustila řada pracovníků. Jeden z nich se kvůli jednání nadřízených obrátil se stížností na kancelář ombudsmanky.

Hospodaření útvaru

Server Aktuálně.cz loni v srpnu napsal, že se hospodařením Útvaru pro ochranu prezidenta zabývá Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) a odbor vnitřní kontroly policejního prezidia.

Mluvčí Kropáčová v pátek uvedla, že prezidium od inspekce obdrželo spisový materiál, který se týkal podezření z kázeňských přestupků policistů z útvaru. V jednom případě byla podle Kropáčové věc odložena, v druhém zahájil služební funkcionář kázeňské řízení.

„V současné době můžeme potvrdit, že s jedním z policistů z Útvaru pro ochranu prezidenta ČR je vedeno kázeňské řízení, nicméně s ohledem na jeho neveřejnost plynoucí ze zákona nebudeme potvrzovat jméno konkrétního policisty, ani sdělovat podrobnosti z průběhu tohoto řízení,“ doplnila Kropáčová.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme