Útvar zvláštních činností dal u soudu v kauze Nagyová zapravdu žalobcům

Policejní Útvar zvláštních činností se u soudu s bývalou šéfkou kabinetu premiéra Janou Nečasovou, dříve Nagyovou, postavil na stranu žalobců. Útvar měl v expertním posudku odpovědět na otázku, jestli Vojenské zpravodajství provádělo v roce 2012 sledování nebo takzvané kontrasledování. To mělo podle obhajoby bývalou manželku expremiéra Nečase Radku chránit před nebezpečím.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jana Nečasová (dříve Nagyová) a její advokát Eduard Bruna u Obvodního soudu pro Prahu 1 | Zdroj: ČTK

Obvodní soud pro Prahu 1 vyslýchal ředitele Útvaru zvláštních činností Vladimíra Šibora kvůli utajovaným skutečnostem neveřejně.

Sám Šibor odmítl posudek blíž komentovat. Podle státního zástupce Rostislav Bajgera byly závěry stejné jako v přípravném řízení. „A to, že probíhalo sledování bez příslušného povolení,“ uvedl k posudku Bajger.

„Samozřejmě ze strany obžalovaných probíhá určitý způsob obhajoby, jsme neustále přesvědčováni o tom, že je rozdíl mezi vojenským sledováním a policejním sledováním. My tvrdíme, že je to nesmysl – obsah toho pojmu je vždy stejný,“ dodal státní zástupce.

Kromě bývalé šéfky kabinetu premiéra Jany Nečasové, dřív Nagyové, čelí v této kauze obvinění také zpravodajec Jan Pohůnek a bývalí šéfové Vojenského zpravodajství Milan Kovanda a Ondrej Páleník. Všichni vinu odmítají.

„Ten posudek je známý, je už dlouho zpracován. Ten posudek je v náš neprospěch, ale znovu opakuji, je v náš neprospěch proto, že nebyly dodány všechny podklady, které k takovému posudku byly nutné,“ řekl Páleník.

Obvodní soud loni všechny obžalované zprostil viny, případ mu však vrátil odvolací senát s tím, že se má lépe vypořádat s důkazy.

Kauza Nagyová | Foto: Český rozhlas

ČRo, Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme