Policie eviduje méně úvěrových podvodů, loni jich ubylo zhruba o sedminu

Policie v Česku řeší méně úvěrových podvodů. Předloni jich evidovala na 4 800, minulý rok to bylo asi o 700 méně. A méně bylo také případů, kdy policie vyšetřovala úvěrový podvod současně s paděláním dokladů. Jak ale upozorňují poskytovatelé nebankovních úvěrů, způsob i rozsah podvodu se často liší.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Doklady | Foto: Honza Ptáček

Desetileté vězení hrozí dvojici, která podle obžaloby pomocí zfalšovaných údajů z bank vylákala skoro tři čtvrtě miliardy korun. Podle Davida Boudy z Asociace poskytovatelů nebankovních úvěrů mají podvodníci i nebezpečnější metody. „Jde o odcizení identity, občanského průkazu,“ vysvětluje pro Radiožurnál.

Smlouvy přes SMS i klamání zákazníků. Mikropůjčky jsou často cestou do dluhové spirály, ukázal test

Číst článek

Statistiku takových případů policie nemá, eviduje jen počty úvěrových podvodů vyšetřovaných současně s paděláním dokladů. „Jen v roce 2016 jsme řešili 19 takových věcí a v roce 2017 jsme řešili 12,“ říká Ivana Nguyenová z policejního prezidia.   

Přitom jen společnost Homecredit loni podala přes 200 trestních oznámení souvisejících s padělanými doklady a Provident zaznamenal pokus o zneužití identity až v 15 procentech odhalených případů.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme