Úvěry na bydlení letos zřejmě podraží, píše MfD

Národní banka letos zřejmě zvýší úrokové sazby. To znamená, že by podražily také půjčky na bydlení, informuje Mladá fronta Dnes. O kauze šéfa poslanců ČSSD Michala Krause, který v září 2001 navštívil s kontroverzním podnikatelem Františkem Rigem Ghanu, píše Právo. Hospodářské noviny nahlédly do první verze volebního programu sociální demokracie. Uvolnění nájmů podle Lidových novin pocítí především Pražané.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Půjčky pro zájemce o nové bydlení budou zřejmě letos dražší. Bankéři i ekonomové shodně očekávají, že Česká národní banka letos alespoň jednou zvýší úrokovou sazbu. Nebude to ale podle nich zřejmě hned v prvních měsících roku, napsala Mladá fronta Dnes.

"Letos očekáváme nejméně jedno zvýšení úroků České národní banky," řekl Pavel Kühn, který má v České spořitelně na starosti hypotéky. Stejně se vyjádřili i zástupci Hypoteční banky, Komerční banky a Raiffeisenbanky.

Česká národní banka naposledy zvýšila úrokové sazby v říjnu. K jejich dalšímu zvyšování by mělo vést očekávané zdražování. Zvedají se ceny elektřiny, plynu, odvozu odpadků či městské dopravy. Dodatečně se začne projevovat také zvýšení spotřební daně z cigaret. K růstu úroků ale zřejmě nedojde hned v prvních měsících roku. Podle pondělní zprávy o inflaci není zdražování zatím takové, jaké čekali bankéři a ekonomové. To znamená, že by úroky měly ještě nějakou dobu vydržet na současné úrovni.

Současného šéfa poslanců ČSSD Michala Krause, který v září 2001 navštívil s kontroverzním podnikatelem Františkem Rigem a rakouským podnikatele Alfredem Augustinem Ghanu, nepovažovali ghanští představitelé za turistu, ale za ředitele firmy ProAfri, která chtěla koupit akcie tamějšího podniku na kakaové boby. Píše to Mladá fronta Dnes. Kraus tvrdí, že do Ghany jel jako turista s cílem mimo jiné sondovat možnosti spolupráce země s Českem.

V rozhovoru pro dnešní Právo Kraus navíc uvedl, že krátce po návratu z Ghany poskytl Rigovi spořitelní účet své matky pro převod 50 000 dolarů v korunách, které měl podle Krause Rigo zaplatit jako kauci vyplývající ze smlouvy, kterou v Ghaně podepsal.

Mladá fronta Dnes už v pondělí napsala, že roli, kterou Kraus sehrál v pokusu investovat 15 miliónů dolarů do továrny na zpracování kakaových bobů v Ghaně, vyšetřuje policie. Podle Riga byl Kraus jeho společníkem, který prý zmíněných 15 miliónů dolarů slíbil do projektu přinést. Kraus mu údajně řekl, že to měly být peníze z úplatků z velké státní zakázky, která se stále odkládala.

Kraus se ale od projektu i od Rigova obvinění distancoval. "Já jsem byl do Ghany pozván, abych se přesvědčil, že po volbách je situace nakloněna k obnovení hospodářských styků s Českou republikou," řekl podle pondělního vydání deníku policii. Kraus také popřel, že by 15 miliónů dolarů mělo pocházet z úplatku. Projekt včetně financování byl podle něho jen Rigovou věcí. Kraus pondělní Mladé frontě Dnes potvrdil, že se v Ghaně podepsal pod smlouvy o investici.

Pokud budou mít sociální demokraté silné slovo ve vládě, která vznikne po letošních volbách, pacienti budou platit u lékaře, rodiče se dočkají více peněz od státu a vysoké školy zůstanou bez školného. Počítá s tím první verze volebního programu ČSSD, o níž informují Hospodářské noviny.

ČSSD zvažuje zvýšit rodičovský příspěvek na polovinu průměrné mzdy, tedy na 9 a půl tisíce korun. Plán ČSSD pro rok 2010 počítá s částkou 12 500 korun. Dále ČSSD zvažuje plošné přídavky na děti, komerční připojištění ve zdravotnictví, platby u lékaře a veřejné hodnocení kvality lékařské péče. Mezi plány sociálních demokratů je i snížení daní z příjmů firem, zvýšení investic do vědy a výzkumu o deset procent ročně a zavedení nového předmětu ve školách - povinné výuku rodičovství.

Registrované partnerství by v budoucnu mohli uzavírat nejen homosexuálové, ale i lidé opačného pohlaví. O této změně v zákoně o registrovaném partnerství osob stejného pohlaví uvažují podle Mladé fronty Dnes někteří senátoři. "Předložím návrh, abychom zákon vrátili poslancům s tím, že by registrované partnerství mohli uzavírat nejen homosexuálové," řekl senátor ODS Jaroslav Kubera.

Podle deníku se Kuberův návrh zamlouvá předsedovi klubu senátorů KDU-ČSL Adolfu Jílkovi. Podobný model prý funguje ve Francii a na rozdíl od původního návrhu poslanců má určitou logiku. Obě strany mají v Senátu takovou sílu, aby zákon se změnou poslancům vrátily. Zástupce českých homosexuálů Petr Žaloudek z Gay a lesbické ligy ale nevěří, že tato změna zákona může parlamentem projít.

Uvolnění nájmů v příštích letech pocítí stovky tisíc Pražanů, píší Lidové noviny. Odhaduje se, že v hlavním městě se bude deregulace nájemného týkat asi 150 000 bytů. Zdražení se pak citelně dotkne hlavně důchodců, kteří žijí v nájemních bytech sami. Někteří z nich se tak pravděpodobně budou muset odstěhovat do levnějších částí metropole, nebo zažádat o pobyt v domově důchodců.

Nový zákon o nájemném vloni schválili poslanci, teď teprve půjde do Senátu. Návrh předpokládá, že počátkem příštího roku začne deregulace nájemného - to by mělo od ledna 2007 postupně růst v průběhu čtyř let každoročně v průměru o 14,2 procenta. V Praze poroste nájemné nejvíc v centru města - na Malé Straně, Starém Městě, Vinohradech a v některých částech Prahy 6, doplňují Lidové noviny.

Veronika Malá, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme