Uvízl na přejezdu s autobusem plným dětí. Řidiči stále hrozí pět let, žalobce podal stížnost

Obrat v případu řidiče Josefa Žubora, který předloni uvízl na železničním přejezdu s autobusem plným dětí. Žubor, původně obžalovaný z obecného ohrožení, odešel v březnu od soudu nepotrestán. Dopustil se podle něj maximálně přestupku. Jak ale zjistil server iROZHLAS.cz, státní zástupce nakonec podal proti usnesení soudu stížnost. Řidiči tak stále hrozí až pětileté vězení, případ se přesouvá ke Krajskému soudu v Brně.

BLANSKO Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závora dopadla na zadní část autobusu.

Závora dopadla na zadní část autobusu. | Foto: Reprofoto ČT | Zdroj: Česká televize

"Státní zástupce si podal v zákonné lhůtě stížnost a bude rozhodovat krajský soud," řekla serveru iROZHLAS.cz okresní státní zástupkyně Ivana Šmídová. Krajský soud v Brně buď stížnosti vyhoví a věc vrátí k novému projednání, nebo stížnost zamítne a věc se tak definitivně bude řešit jako přestupek.

Její podřízený Pavel Kuthan, který měl případ na starosti, opravný prostředek zvažoval. "Aby někdo jezdil s autobusem plným dětí přes přejezd na červenou, nemůže být přece bráno jen jako přestupek," argumentoval. 

Jel i přes blikající světla

Žubor 20. listopadu 2015 řídil autobus plný dětí, podle svědků najel na železniční přejezd ve Skalici nad Svitavou na hlavní trati Praha - Brno v momentu, kdy už blikala výstražná světla. Řidič navíc podle obžaloby netušil, zda přejezd s autobusem stačí opustit, než spadnou závory. Silnice za ním byla totiž zúžená kvůli opravám. Kolona aut v protisměru Žuborovi skutečně zablokovala cestu a zadní část jeho autobusu tak uvízla v kolejišti se závorou na střeše.

"V době najetí autobusu na železniční přejezd se v něm nacházelo 40 až 45 cestujících, z nichž tři byly dospělé osoby a zbytek děti školního věku. Ve 7:37 tudy projížděl spěšný vlak s průměrným počtem cestujících 144," vypočítává usnesení blanenského soudu z letošního 23. března, které získal server iROZHLAS.cz a celé ho zveřejňuje.

Ve chvíli, kdy místem projížděl vlak, však autobus již z přejezdu odjel: auto v protisměru mu uvolnilo cestu a dva cestující podrželi závoru, aby se mohl rozjet. Incident by nejspíše prošel bez povšimnutí, kdyby ho nenatočil novinář Petr Kozelka. Jeho video pak obletělo Česko a v případu hraje klíčovou roli.

Řidič: Nemohu za to

Řidič Josef Žubora u soudu. | Foto: Reprofoto ČT | Zdroj: Česká televize

Žubor se u soudu hájil, že přejezd začal blikat až když byl na něm, chybovala navíc vozidla v protisměru, která mu bránila ve výjezdu. "Stoprocentně věděl, že kdyby došlo ke vzniklé situaci, tak v místě mimo hlavní traťovou cestu nikoho neohrozí ani neomezí, protože zůstal stát tak, že závora dopadla na zadní třetinu autobusu, takže stál prakticky mimo kolejiště, navíc na nepoužívané koleji," cituje usnesení jeho obhajobu.

Řidič dále argumentoval tím, že uvízlá část autobusu stála na manipulační koleji pokryté korozí a namontovaným zarážedlem. Protože dříve pracoval na železnici a místem často projížděl, věděl, že vlak pojede jinudy a nemůže tak do autobusu narazit. Tento argument se nakonec ukázal jako klíčový.

Důkazy nahrály obhajobě

"Žádný z předložených prostředků ani žádná z výpovědí nevyvrací, naopak zejména pořízená fotodokumentace, plánek a videozáznam potvrzují stěžejní námitku obžalovaného, že místem na kterém po přejetí železničního přejezdu byl nucen s autobusem zastavit kvůli koloně v místě zúžené vozovky z důvodu stavby, žádný vlak projet nemohl a svým jednáním tedy nemohl nikoho jakkoli ohrozit a mohl se na tuto skutečnost, vzhledem ke znalosti předmětného přejezdu, spolehnout," píše v usnesení soudkyně Helena Frantelová.

Usnesení Okresního soudu v Blansku v případu řidiče Josefa Žubora by zpravy.rozhlas.cz on Scribd

Strojvedoucí projíždějícího vlaku měl navíc podle soudu od výpravčího informaci o tom, že se na přejezdu něco děje. Vlak tak jel pomalu. Frantelová proto konstatovala, že cestujícím v autobuse ani vlaku nehrozilo bezprostřední nebezpečí, a proto Žubora není možné poslat za mříže kvůli obecnému ohrožení. Jeho případ předala jako přestupek městskému úřadu v Boskovicích. Jestli skončí opravdu tam, nebo muži opět bude hrozit vězení, rozhodne Krajský soud v Brně.

Žuborovi přitom soud dal trestním příkazem desetiměsíční podmínku a peněžitý trest 20 tisíc korun. Muž proti tomu ale podal odpor a tak případ soud musel projednat v rámci hlavního líčení.

Ondřej Golis Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme