Nemocnice k žádosti Senátu o stavu prezidenta: Řešíme to se vší zodpovědností a naléhavostí

Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) řeší se vší zodpovědností a naléhavostí senátní žádost, která se týká prognózy vývoje zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana s ohledem na jeho způsobilost zastávat úřad hlavy státu. Uvedla to v sobotu písemně na dotaz mluvčí nemocnice Jitka Zinke. Další podrobnosti nesdělila.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Zeman je od minulé neděle hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

„V pátek ÚVN obdržela žádost předsedy Senátu České republiky a řeší ji se vší zodpovědností a naléhavostí,“ napsala mluvčí. Neupřesnila, kdy nemocnice na žádost odpoví.

„V pátek Ústřední vojenská nemocnice obdržela žádost předsedy Senátu České republiky a řeší ji se vší zodpovědností a naléhavostí“

Jitka Zinke (mluvčí nemocnice)

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) se s žádostí na vojenskou nemocnici obrátil z pověření vedení horní komory poté, co Kancelář prezidenta republiky na obdobnou žádost do pátku nereagovala. Důvodem žádosti jsou nejasnosti kolem zdravotního stavu Zemana, který byl v neděli po třech týdnech opětovně hospitalizován.

Důvodem jsou komplikace provázející jeho chronické onemocnění, uvedl v neděli Zemanův ošetřující lékař a ředitel Ústřední vojenské nemocnice Miroslav Zavoral. Přesnou diagnózu prezidenta médiím nesdělil, neboť k tomu nemá jeho souhlas. Zeman byl převezen na oddělení intenzivní medicíny.

Senátoři po nemocnici nechtějí, aby prozradila jakékoli lékařské tajemství. Chtějí ale pro případné další kroky vědět, jak to s prezidentem vypadá v současnosti a jaká je prognóza z hlediska fungování jako hlavy státu. Informace jsou podstatné pro případné jednání o přenesení prezidentských pravomocí na další ústavní činitele po dobu Zemanovy indispozice.

Vondráček řekl, že ho k Zemanovi dovedla ochranná služba. ‚Přišel s kancléřem,‘ ohradila se policie

Číst článek

Tento krok by byl možný jen se souhlasem obou parlamentních komor. Sněmovně v předvolebním složení končí mandát příští týden a v povolebním složení se dolní komora sejde 8. listopadu. Po jejím ustavujícím zasedání má dosluhující premiér Andrej Babiš (ANO) předat prezidentovi demisi nynější vlády. Do té doby podle senátorů prezident není nijak potřebný ani při povolebních vyjednáváních o sestavení nového kabinetu.

‚Některé věci by neschválil‘

Vystrčil se v pátek rovněž pozastavil nad přístupem prezidentské kanceláře. „Nejsem si jistý, že všechny kroky, které jsou učiněny Kanceláří prezidenta republiky, jsou s panem prezidentem konzultovány a že s nimi se všemi souhlasil,“ uvedl předseda Senátu. „Jak jsem já měl příležitost poznat pana prezidenta, tak jsem přesvědčen, že minimálně některé věci by neschválil,“ dodal. Prezidentův kancléř Vratislav Mynář poté v reakci napsal, že se k situaci vyjádří začátkem příštího týdne po dohodě se Zemanovou rodinou.

Za prezidentem jen se souhlasem lékaře. Policie nepustí k Zemanovi návštěvy mimo seznam

Číst článek

Místopředseda Senátu Jiří Růžička z klubu Starostů mimo jiné uvedl, že představitelé prezidentské kanceláře sdělují minimálně v posledních týdnech „nepřesné informace, mlžení a polopravdy, někdy i jasné nepravdy“. Například podle mluvčího Hradu prezident tento týden jedl meruňkové knedlíky nebo vinnou klobásu.

Nemocnice uvedla, že nemůže nést zodpovědnost za vyjádření jiných subjektů, které se týkají zdravotního stavu prezidenta. Nejasnosti a protichůdná vyjádření jsou spojena i s oznámením dosavadního předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO), který Zemana na uzavřeném oddělení nemocnice navštívil kvůli podpisu rozhodnutí o svolání nové sněmovny. O pravosti podpisu panují pochybnosti, věc šetří policie.

Vondráčkova návštěva Zemana

 • 11:38 14. 10. Schůzka s kancléřem Mynářem

  Dosluhující předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) vychází z Hradu. Po schůzce s hradním kancléřem Vratislavem Mynářem uvedl, že prezident Miloš Zeman svolá zasedání nové sněmovny na pondělí 8. listopadu.

 • po obědě 14. 10. Návštěva u prezidenta

  Po obědě navštívil Vondráček prezidenta Zemana v Ústřední vojenské nemocnici. Novinářům však řekl, že o setkání promluví až po 16. hodině.

 • 17:00 14. 10. Je schopen vykonávat úřad

  Po 17. hodině Vondráček přichází před novináře. Informuje mimo jiné o tom, že je hlava státu podle něj schopna vykonávat úřad. „Mohu vyvrátit všechny spekulace o tom, že by Zemanův stav byl tak vážný, že by nebyl schopen se nějak orientovat. Svůj úkon (podpis rozhodnutí o svolání schůze sněmovny) provedl naprosto jasně,“ uvedl Vondráček. Prezident mu podle něj říkal, že sleduje denně monitoring. „Nejvíce ho baví zprávy o tom, že zemřel. Takže humor ho neupustil.“

 • 22:10 14. 10. Mynář přivedl Vondráčka k prezidentovi bez vědomí ošetřujícího lékaře

  Kolem desáté ale nemocnice informuje, že kancléř Vratislav Mynář přivedl Radka Vondráčka (ANO) k prezidentovi Miloši Zemanovi na jednotku intenzivní péče nečekaně a bez vědomí ošetřujícího lékaře.

 • 9:00 15. 10. Babiš: ‚Nechápu‘

  Premiér Andrej Babiš (ANO) pro Radiožurnál uvedl, že o čtvrteční návštěvě předsedy Poslanecké sněmovny Radka Vondráčka (ANO) v Ústřední vojenské nemocnici u prezidenta Miloše Zemana nevěděl. „Vůbec nechápu, proč tam pan Vondráček šel,“ řekl.

 • 10:45 15. 10. Bez souhlasu lékaře?

  Policie na twitteru informuje, že ochranka neumožní přímý kontakt prezidenta Miloše Zemana s osobami, které předem neobdrží souhlas ošetřujícího lékaře s návštěvou.

 • 13:20 15.10. Vondráček: Byl jsem přesvědčen o tom, že návštěva byla konzultována

  Předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že prezidenta Miloše Zemana navštívil v Ústřední vojenské nemocnici na jeho žádost zprostředkovanou hradním kancléřem Vratislavem Mynářem. „Celá situace mě mrzí, byla to chyba a chápu rozladění vedení nemocnice. I když ředitel nemocnice jistě ví, že to není o mé osobě, tak přesto se jemu i dalším ošetřujícím lékařům omlouvám," napsal v prohlášení Vondráček. Do nemocnice přijel, jak uvedl v Rádiu Impuls, za Zemanem sám a od vstupu ho k prezidentovi zavedla policejní ochranná služba. Mynář už byl podle předsedy sněmovny na místě.

 • 13:56 15. 10. Návštěva zaznamenána

  Personál Ústřední vojenské nemocnice zaznamenal čtvrteční návštěvu předsedy sněmovny Radka Vondráčka (ANO) a prezidentova kancléře Vratislava Mynáře u prezidenta Miloše Zemana. Z úcty k autoritě kancléře ale předpokládal, že byla návštěva konzultována s ošetřujícím lékařem.

 • 14:50 15. 10. Policie popřela Vondráčkovo vyjádření

  Policie popřela, že by Vondráčka doprovodila do nemocničního pokoje prezidenta Miloše Zemana. Prezidenta navštívil v doprovodu kancléře Vratislava Mynáře, který byl v té době již na místě, uvedla policie na twitteru.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme