Už 106 lidí přišlo od začátku roku o život na kolejích. Ve třetině nehod šlo o sebevraždy

Od začátku roku přišlo o život na kolejích 106 lidí. Naposledy stouplo tohle smutné číslo dnes, a to hned o dvě tragické nehody. Zhruba třetina usmrcených si kolejiště vybrala na odchod ze života dobrovolně, zbytek má na svědomí nepozornost a hlavně přecházení kolejí tam, kde se to nesmí. Chůze přes koleje mimo vymezený prostor je protizákonná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Koleje a stín Pavla Petra

Koleje a stín Pavla Petra | Foto: Pavel Petr

Rozjetý vlak se přeslechnout nedá, ale pokud si zkracujeme cestu přes kolejiště se sluchátky na uších nebo s nějakým tím promile v krvi, stát se může ledacos. Ale ani v tomto případě neznalost zákona neomlouvá.

„Tam, kde vedou koleje, a není to nějaký přechod nebo přejezd, nesmí žádný cestující nebo občan vstupovat. To je to, co můžeme říkat od rána do večera, samozřejmě to nepomáhá,“ říká Pavel Halla ze Správy železniční dopravní cesty.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nehodách na kolejích natáčela redaktorka ČRo Věra Masopustová

Týká se to například i Třince, kudy může ode dneška jezdit vlak přes obydlenou část města až 160kilometrovou rychlostí. A to i tam, kde si třinečtí s oblibou zkracují cestu přes koleje. I v tomto případě je Pavel Halla nekompromisní:

„V minulosti se zkoušely různé zábrany - od plotu až po skutečné bariéry. Pravdou je, že jako občané jsme nepoučitelní. A co se týče Třince, dokud tam nebudou dva tři křížky, tak tam lidé chodit budou a nezabrání tomu ani naše snažení, snažení Policie České republiky, ani Drážní inspekce.“

Ploty a zdi kolem rychlostních koridorů se staví podle evropských norem. Pokud by byly kolem celé obydlené části v okolí kolejí, zabránily by sice přístupu nedisciplinovaných občanů, ale také záchranářům v případě, že by došlo například k vlakovému neštěstí.

Opalování pod kolejemi

Míst, kde hrozí lidem srážka s vlakem, je po republice nepočítaně. Obyvatelé Blanska u Brna by mohli vyprávět o svých dobrodružných cestách na koupání v tamním lomu. Opalovačky přímo pod kolejemi jsou už pověstné. Lidem se tam zkrátka líbí.

„Moc se mi tady líbí. Dobře se tady plave a dokonce jsme viděli vodní želvu. Vyplavala na hladinu a vystrčila hlavu,“ říká jedna z návštěvnic lomu.

Správa železniční dopravní cesty sice lidem pěkné koupání přeje, ale s novým majitelem objektu už dohaduje podmínky, jak koleje zabezpečit.

Vlaky v Třinci zvyšují rychlost až na 160 km/hod, může dojít ke smrtelným střetům s chodci

Číst článek

„S trochou nadsázky jde samozřejmě říct, že to koupání tam je pravděpodobně krásné a ta plocha k tomu vybízí, ale pořád jsou to koleje. Je tam provozovaná kolej národního koridoru,“ apeluje na plavce z Blanska a okolí Pavel Halla a nemluví do větru. Od začátku roku zahynulo na kolejích při 142 nehodách 106 lidí.

Dva smrtelné případy se staly dnes. Na kolejích mezi vinohradskými tunely a Vyšehradem srazil vlak člověka. Druhý byl usmrcen na trati mezi Uherským Ostrohem a Ostrožskou Novou Vsí na Slovácku.

Věra Pfeifferová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme