Už 2 tisíce žen v Česku užilo potratovou pilulku. Někteří odborníci varují

Je to 8 měsíců, co je v Česku dostupná potratová pilulka. Za tu dobu takto ukončily těhotenství stovky žen. Oslovení lékaři se shodují, že si o tabletu Češky říkají čím dál častěji. Myslí si, že je pro ně tato metoda šetrnější než chirurgický zákrok. Obavy, že by pilulka kvůli snadné dostupnosti zvýšila počet potratů, se ale zatím nepotvrdily.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Léky. Ilustrační foto

Léky. Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Už mám dvě děti a třetí jsem neplánovala. Kvůli tomu jsem se rozhodla. Měla jsem obavy, ale převážilo to, že kdybych šla na operační zákrok, tak bych vlastně musela být uspaná,“ říká černovlasá drobná žena.

Byla jedna z prvních, která si potratovou pilulku vzala. V rozhovoru pro Českou televizi řekla, že nejprve dostala první tabletu, která zabránila růstu plodu. Poté musela asi hodinu čekat v nemocnici, kdyby měla komplikace. O tři dny později navštívila lékaře znovu a vzala si druhou pilulku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Před klasickou interrupcí začíná čím dál více žen upřednostňovat potratovou pilulku, zjistila Markéta Chaloupská

„Jak jsem vzala tu druhou pilulku, tak po pěti hodinách jsem měla běžnou menstruaci.“

Přesné statistiky, kolik žen se rozhodlo ukončit svoje těhotenství pomocí této metody, zatím neexistují.

Datové oddělení Českého rozhlasu nicméně zjistilo, že jich je kolem dvou tisíc. Jen od loňského června do konce roku distributoři dodali do lékáren na 2700 tabletek.

Pilulce dává přednost zhruba polovina žadatelek o interrupci

„Je to metoda, která je alternativou pro chirurgickou metodu a zhruba padesát procent žadatelek o interrupci ji volí jako přívětivější,“ vysvětluje lékař Petr Křepelka z Ústavu pro péči o matku a dítě v pražském Podolí.

Pilulku, která je registrována ve zhruba 25 zemích, může v Česku podat jen odborný lékař v nemocnici. Kvůli možným komplikacím. Ženám hrozí například vykrvácení.

To se málem stalo 26leté ženě z Domažlicka, která si pilulku koupila na internetu.

„Použití pilulky vyvolalo u ženy silné krvácení, čímž se ocitla v ohrožení života,“ říká policejní mluvčí Ivana Jelínková.

V několika případech se také stalo, že pilulka nezabrala a žena musela jít na klasický potrat. Podle gynekologa Aleše Roztočila se to stává ojediněle.

„Nemusí se to plodové vejce potratit celé. Anebo metoda může selhat, což se tedy stává zcela raritně. Jinak nějak větší komplikace stran, které jsou popisované v příbalovém letáku, se v podstatě nevyskytly.“

Potratová pilulka | Foto: Český rozhlas

Zákon není dodržen, míní Hnutí pro život

Proti pilulce dlouhodobě vystupuje sdružení Hnutí pro život, které s několika gynekology podalo žalobu na Státní ústavu pro kontrolu léčiv. Podle Zdeňky Rybové z tohoto sdružení pilulka odporuje českým zákonům.

„Zákon vyžaduje, aby bylo umělé ukončení těhotenství 100procentně provedeno pouze v lůžkovém zdravotnickém zařízení, zatímco pilulka má být podána v ambulantním režimu.“

Soud už jednou žalobu zamítl, sdružení proto podalo stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu. Ten dosud nerozhodl.

mkp, Markéta Chaloupská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme