Už 50 let platí Deklarace práv dítěte

Přesně před padesáti lety přijalo Valné shromáždění OSN Deklaraci práv dítěte. Jedním z velkých světových problémů ale například zůstává dětská práce. V řadě zemí tzv. třetího světa je právě toto i v současnosti běžná realita. Například v Kambodži pracují celé armády dětí. Podle odhadů Mezinárodní organizace práce tam pracuje polovina všech dětí mladších čtrnácti let, celkem půldruhého milionu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti před svou sluneční školou v Kargyaku | Foto: projekt Surya

Podle Pavly Gomby je ale nutné vysvětlit, že ne každá práce dětí je škodlivá: "O dětské práci mluvíme v případě, pokud dítě nemůže chodit do školy, protože pracuje nebo v případech, kdy je ohrožen jeho vývoj, zdraví nebo dokonce život," dodává Gomba.

Přehrát

00:00 / 00:00

O dětských právech mluvila na Rádiu Česko ředitelka dětského fondu OSN UNICEF v České republice Pavla Gomba.

"Na světě neexistuje jediná země, kde by dětská práva byla plně respektována," vysvětluje Gomba. Zároveň ale upozorňuje, že ve vyspělých zemích je situace dramaticky lepší než například v Kambodži, Rwandě, Indonésii, Středoafrické republice a dalších.

V méně vyspělých zemích jsou potom porušována i základní dětská práva. "Každý rok umírá zbytečně na obyčejné nemoci a podvýživu téměř 10 milionů dětí. Takže to úplně nejzákladnější právo - právo na život - není plně respektováno," uvádí ředitelka dětského fondu OSN UNICEF v ČR.

Podle ní jsou porušována i práva na zdraví a zdravotní péči ale například i právo na registraci při narození: "Přibližně 40 milionů dětí není při narození registrováno. Může to vypadat jako banalita, ale má to své důsledky, kdy v mnoha zemích potom tyto děti nemají přístup ke vzdělání nebo zdravotní péči. Vytváří to i riziko při najímání dětí do ozbrojených složek. Pokud se neví, jestli je dítěti osmnáct let nebo méně, tak to otevírá různé možnosti zneužívání."

Lenka Buriánková, Lenka Rafaelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme