Už druhá ovce z Helvíkovic má klusavku

Už druhý případ klusavky se vyskytl u ovce z chovu soukromého farmáře Zdeňka Štěpánka z Helvíkovic na Orlickoústecku. Potvrdily to laboratorní testy. Nemocný kus není v příbuzenském vztahu s ovcí, u níž se toto onemocnění zjistilo počátkem ledna. Státní veterinární správa podle svého mluvčího Josefa Dubna kvůli tomu určitě nebude ovčí stádo vybíjet.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

ovce

ovce | Foto: Martin Hromádka

"Státní veterinární správa bude prakticky postupovat podle již přijatého mimořádného opatření, popřípadě se rozšíří vyšetřování, kam šla případná další zvířata. Žádné vybíjení stáda se opravdu nechystá," potrvdil Radiožurnálu Josef Duben.

Ústřední nákazová komise rozhodla před týdnem o utracení jednoho potomka ovce, u níž byl potvrzen první případ klusavky. Mimořádná veterinární opatření zahrnují také povinné testy starších porážených ovcí. Testována budou všechna zvířata, která uhynou nebo budou nutně poražena od stáří 12 měsíců, a dále všechna porážená zvířata starší 18 měsíců. Náklady na testování uhradí stát.

Chov v Helvíkovicích na Orlickoústecku, kde se klusavka vyskytla, a všechny ostatní chovy, do kterých se během minulých dvou let dostal kus z rizikového stáda, budou moci zvířata přesunovat pouze mezi sebou. Podle ministra zemědělství Jana Fencla opatření může trvat až tři roky. U všech chovatelů ovcí budou veterináři čtvrtletně provádět kontroly a u všech chovatelů bez výjimky. Fencl již dříve nevyloučil, že se klusavkou nakazí i jiné chovy.

Nemoc je podobná BSE, ale není přenosná na člověka. Jedná se o chronické infekční onemocnění ovcí vyvolané infekčními priony. Patří do skupiny transmisivní spongiformní encefalopatie, do které spadá i takzvaná nemoc šílených krav. Transmisivní znamená přenosné, spongiformní pak houbovité a encefalitida je nezánětlivé poškození mozku. Rozšířená je po celém světě, postihuje centrální nervový systém a končí uhynutím zvířete. Nemocné zvíře se pozná tak, že neodhadne vzdálenost. Má také nekoordinované pohyby, které připomínají klus.

Jaroslav Hausdor, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme