Už druhý den mohou středoškoláci státu ukazovat, co všechno se naučili

Na začátek maturit pomohly kalkulačky, někomu i barevné počítadlo. Dnes se z maturantů stávají tak trochu spisovatelé.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Státní maturita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Matematici i spisovatelé. Hned v několika rolích vystupují maturanti u zkoušek pod taktovkou státu. Dnes vyplňují didaktický test a píšou slohovou práci z českého jazyka. Za sebou už někteří mají počty nebo část zkoušky z angličtiny.

Minuty před rozdáním testů jsme prožívali se studenty pražského Gymnázia Jana Nerudy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Začátek maturit na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze selovala Klára Bílá

Prosklené atrium v budově školy na Malé Straně jako by odráželo úzkost a strach studentů. Na první zkoušku přichází 27 gymnazistů, kteří dali přednost číslům před cizím jazykem. Na poslední chvíli všichni odbíhají na toalety. Během zkoušky totiž nesmí vyjít ze třídy.

Mezitím se Juraj Liška přesune z ředitelny, potažené pruhovanými tapetami, do místnosti s modrou bednou. Řádně zapečetěnou krabici musí zkontrolovat i komisař maturitní zkoušky.

Státní maturita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Učitelé, tentokrát v rolích zadavatelů testů, přebírají zadání a kontrolují totožnost maturantů. Ředitel nakoukne do třídy. Žáci sedí zvlášť, mají jen psací potřeby, pití, kalkulačky a tabulky. Lavici u okna zdobí barevné dětské počítadlo.

Maturitní ticho

Na chodbách se roznese maturitní ticho, naruší ho až zvonek. Z maturitní místnosti číslo 219 mezi prvními vychází Lenka.

„Protože jsme na gymnáziu, tak úroveň toho, co se učíme, je mnohem vyšší. Takže mně přišlo osobně jednodušší. Měla jsem problém s asi jedním příkladem, ale myslím, že jsem ho vyřešila správně,“ říká Lenka a dodává, že příkladů bylo 26.

Státní maturity jsou letos jen v jedné úrovni. Školní část ale ředitelé nemění. Stejně jako Juraj Liška.

„V minulém a předminulém roce, kdy jsme zahajovali státní maturity, tak většina z 99 procent si volila tu těžší část maturitní zkoušky. Ta naše profilová část je pro studenty daleko větším strašákem než samotná státní maturita.“

Státní maturita (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek

Kromě jedné úrovně testů se letos mění oprava slohových prací. Po loňské kritice centrálních hodnotitelů se vrací zpět učitelům na škole. Současná podoba zkoušek bude platit ještě příští rok, doufá ředitel maturitního centra Jiří Zíka.

„Je potřeba, aby se minimálně rok dva stabilizoval model maturitní zkoušky.“

Studenti šli ke zkoušce s respektem. Výsledky státních maturit jim ale třeba ke studiu na univerzitě moc nepomohou. Přihlíží k nim jen 23 českých fakult. Těch je přitom bezmála 150.

Milan Kopp, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme