Už jen s transparentním účtem. Kandidátům na prezidenta hrozí za neprůhledné finance pokuta

Do pondělí mají mít kandidáti na prezidenta otevřené účty pro průhledné financování kampaně. Pokud si je nezřídí, hrozí jim za přestupek až půlmilionová pokuta. Zatímco bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš má již na svém účtu přes 10 milionů, současný prezident Miloš Zeman si transparentní účet zřídil teprve o víkendu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šest kandidátů na prezidenta České republiky. | Foto: Filip Jandourek, Vojtěch Duchoslav | Zdroj: Český rozhlas

Jestli mají všichni prezidentští kandidáti otevřený účet, zkontroluje Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a hnutí. Uchazečům bez povinného účtu hrozí za přestupek pokuta od 30 tisíc do půl milionu korun. Podle zástupce úřadu Jana Outlého ale nezřízení účtu neznamená zákaz kandidatury.

„Právo kandidovat je ústavní právo, které lze odepřít jen za přesně vymezených podmínek. Nesplnění povinností týkajících se financování kampaně k nim nepatří,“ vysvětluje Radiožurnálu Outlý.

Prezident Zeman už má transparentní volební účet, zatím nevybral žádné peníze

Číst článek

Transparentní účet už má řada uchazečů o křeslo prezidenta. Nejvíce – přes 10 milionů korun – na něm teď má bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Už dřív řekl, že mu lidé posílají i menší částky.

„Jsem samozřejmě rád, také to svědčí o tom, že mám širší podporu, ne jen několik byznysmenů,“ říká Drahoš.

Textař Michal Horáček měl na otevřeném účtu k poslednímu červenci přes dva a půl milionu. Opakuje ale, že peníze od lidí nechce. „Já si to chci zásadně hradit sám,“ vyjádřil se Horáček.

O víkendu Radiožurnál upozornil na to, že už má transparentní účet také současný prezident Miloš Zeman. Podle dohledového úřadu by měl vykazovat i setkání s občany při svých krajských cestách. Zeman s tím nesouhlasí. O jeho volební kampaň se stará jeho manželka Ivana.

„Jsem přesvědčená o tom, že i v příštích pěti letech má co České republice nabídnout,“ hodnotí jeho žena.

Transparentní účet má také například lékař Marek Hilšer, bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek nebo hudebník Petr Hannig.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme