Už letos v září může být Český Krumlov bez točny

Diváci by mohli už na konci léta přijít o atraktivní představení na otáčivém hledišti v Českém Krumlově. K provozu točny musí dát souhlas stavební úřad, jeho rozhodnutí ale napadl vlastník sousedních pozemků, který chce, aby se právě na jeho území točna přestěhovala.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Otáčivé hlediště v Českém Krumlově | Foto: Jihočeské divadlo

Představení na otáčivém hledišti do srpna ohrožena nejsou. Podle ředitele Jihočeského divadla České Budějovice Jiřího Šestáka problémy nastanou až v září, kdy současné rozhodnutí o užívání točny přestane platit.

Město České Budějovice a Národní památkový ústav v nejbližších dnech uzavřou novou nájemní smlouvu o provozu točny. Zatímco až dosud byla vždy na jeden rok, teď to bude na základě přání ministerstva kultury až do roku 2015.

A to zkomplikovalo vydání rozhodnutí o užívání točny, řekl Českému rozhlasu českobudějovický primátor Juraj Thoma.

Přehrát

00:00 / 00:00

Téma sleduje reportérka Radiožurnálu Michaela Vetešková

„Tím, že dosud neexistovala dlouhodobá nájemní smlouva, tak rozhodnutí o užívání točny vydával stavební odbor města Českého Krumlova vždy na jeden rok. Ten vydal souhlas s užíváním až do roku 2015, tento postup ale napadl soukromý vlastník sousedních pozemků. Proto stavební povolení do roku 2015 musel krajský úřad zrušit a záležitost musí opět projednávat," vysvětlil primátor.

Důvod, proč s existencí točny do roku 2015 v zámecké zahradě nesouhlasí majitel pozemků, je jasný. Pokud by točnu přemístili na jeho území, měl by z jejího provozu nebo z případného prodeje pozemku velké peníze. Už dříve s ním podle informací Českého rozhlasu vyjednávalo jak město Český Krumlov, tak České Budějovice.

„Existovala varianta vymístit otáčivé hlediště i někam jinam. A jedna z těch lokalit se nacházela zájmově i v území, které vlastní ta fyzická osoba, která to prodloužení na stávající točnu napadla. Já se domnívám, že to s tím souvisí," uvedl českobudějovický primátor.

Ve hře jsou ale i jiné možnosti. Otáčivé hlediště může být zrekonstruováno a ponecháno na původním místě, a nebo se v zámecké zahradě posune o pár metrů jinam.

Otáčivé hlediště se v barokní zahradě dlouhodobě nezamlouvá některým památkářům a znalcům organizace UNESCO, která centrum Českého Krumlova zapsala na seznam světově chráněných kulturních památek. Také díky tomuto zápisu do jihočeského města přijíždí milion a půl turistů ročně.

Marika Táborská, Michaela Vetešková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme