Už na podzim bychom mohli používat elektronický podpis

Letos na podzim by měly být schváleny všechny předpisy, které zatím brání používat občanům elektronický podpis při korespondenci s úřady. Prohlásil to ministr Karel Březina, který má ve vládě na starosti rozvoj informačních technologií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle něj je problém v tom, že jsme jedna z prvních zemí, která elektronický podpis schválila, a tak nemůžeme prováděcí předpisy pro jeho používání odněkud opsat.

Elektronický podpis je základním předpokladem pro tento způsob komunikace občanů se správními úřady. Jak řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, dříve, než ho bude možné používat, musí Úřad na ochranu osobních údajů vydat příslušné vyhlášky a vláda pokud možno ještě dříve schválit nařízení vlády. Potom by se měly přihlásit první certifikační autority o akreditaci, potom teprve si bude moci občan zřídit svůj klíč a používat ho ve styku s úřady. Daňová přiznání prý bude možné podávat v elektronické podobě už v příštím roce.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme