Už na podzim bychom mohli používat elektronický podpis

Letos na podzim by měly být schváleny všechny předpisy, které zatím brání používat občanům elektronický podpis při korespondenci s úřady. Prohlásil to ministr Karel Březina, který má ve vládě na starosti rozvoj informačních technologií.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Podle něj je problém v tom, že jsme jedna z prvních zemí, která elektronický podpis schválila, a tak nemůžeme prováděcí předpisy pro jeho používání odněkud opsat.

Elektronický podpis je základním předpokladem pro tento způsob komunikace občanů se správními úřady. Jak řekl Českému rozhlasu 1 - Radiožurnálu, dříve, než ho bude možné používat, musí Úřad na ochranu osobních údajů vydat příslušné vyhlášky a vláda pokud možno ještě dříve schválit nařízení vlády. Potom by se měly přihlásit první certifikační autority o akreditaci, potom teprve si bude moci občan zřídit svůj klíč a používat ho ve styku s úřady. Daňová přiznání prý bude možné podávat v elektronické podobě už v příštím roce.

Markéta Kaclová, Aleš Heřmánek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme