Už příští měsíc asi bude vakcína proti prasečí chřipce

Ragistrovaná, autorizovaná vakcína proti prasečí chřipce bude pravděpodobně už v září. Informovala o tom Světová zdravotnická organizace. Americká firma Baxter zatím začala nabízet vlastní očkovací látku, kterou vyvinula a vyrábí v České republice. České ministerstvo zdravotnictví jí ale nechce.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Společnost se totiž nezavázala, jak řekla ministryně Dana Jurásková, že ponese odpovědnost za vakcínu i případné vedlejší účinky. Podepíše proto dohodu s jinými dvěma farmaceutickými firmami: "Česká republika se rozhodla očkovat vakcínou, registrovanou u evropské autority, proto, abychom minimalizovali vedlejší účinky takové vakcíny - a to samozřejmě i mírně komplikuje jednání."

S tím souhlasí i vedoucí Národní referenční laboratoře pro chřipku Martina Havlíčková. Podle ní není situace tak vážná, aby ministerstvo muselo s vakcinací pospíchat.

"Průběh infekce zatím není příliš komplikovaný. Nemocných samozřejmě přibývá a jistě další enormní nárůst nastane s nastávajícím podzimem a ochlazením," řekla Havlíčková.

"Na druhé straně faktem zůstává, že v žádné pandemii neonemocní sto procent obyvatel. Vyjma běžné symptomatické léčby budou k dispozici antivirotika a samozřejmě se bude očkovat," dodala Havlíčková.

V České republice je celkem už 135 případů nakažených novou chřipkou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Vedoucí Národní referenční laboraře pro chřipku Martina Havlíčková v pořadu Radiožurnálu Stalo se dnes

Přečtěte si také:
V České republice se objevují další případy prasečí chřipky
V Birminghamu zemřela na prasečí chřipku šestiletá dívka
Možná pandemie prasečí chřipky v Ćesku bude tématem vlády
Počet nakažených prasečí chřipkou stále stoupá. Vláda se připravuje na pandemii

Radek Pavlovič, Alice Kottová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme