Už rok loví Pentagon v Praze české výzkumné objevy

Je to přesně rok, co se ve střední Evropě otevřela pobočka amerického Úřadu pro námořní výzkum. Své sídlo má v Praze a mezi českými vědci vyhledává a financuje ty nejlepší objevy, které využívá Pentagon například ve své obranně. Pomáhá také českým vědcům prosadit nápady do soukromého byznysu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

České vysoké učení technické v Praze

České vysoké učení technické v Praze | Foto: Tomáš Adamec

„Americká strana podporuje naší kreativitu, nikdy nám nedá přesná zadání, ale jen rámcová a hodně závisí na nás, jakým způsobem si projekt vymodelujeme. Oni sami ví, že kdyby nás omezili, tak z nás dostanou o hodně méně,“ popisuje spolupráci s Američany docent Michal Pěchouček z ČVUT.

Přehrát

00:00 / 00:00

Přesně před rokem otevřely USA v Praze pobočku úřadu pro námořní výzkum - téma pro Petru Benešovou

Jeho tým z Centra agentních technologií má nejen dlouholetou zkušenost ve výzkumné práci pro Pentagon, ale je i jedním z těch, jehož nápady USA využívají v praxi. Například v zabezpečení internetových sítí.

„Zpracováváme technologie pro síťovou bezpečnost. Ukázalo se, že komerční sféra má o tyto algoritmy zájem, takže vznikla při ČVUT malá společnost a ta se snaží vytvářet komerční software.“

O síťové zabezpečení tak mají následně zájem velké banky, pojišťovny, nebo firmy. Američanům se také líbí české know - how v oblasti softwarů na bezpilotní letadla z dílny ČVUT.

Výhoda i pro Česko

Podobných výzkumných týmů, které spolupracují s USA je v Česku celá řada. Americké firmy loví například nápady ve Fyzikálním ústavu nebo firmách, zabývajících se nanotechnologiemi. Pentagon si úroveň tuzemských objevů pochvaluje. Podle ekonoma Petra Zahradníka může Česko ze spolupráce jen těžit.

„Je to excelentní příležitost podílet se na výzkumu prvotřídního charakteru a současně si myslím, že znalosti a zkušenosti, dosažené v rámci takové profese jsou následně uplatnitelné i v dalších oblastech výzkumu,“ myslí si Zahradník. Trochu skeptičtější názor má sekretář Rady vlády pro výzkum a vývoj Marek Blažka.

Michal Pěchouček | Foto: Alžběta Švarcová

„Jedním z problémů našeho výzkumu je i to, že se tady sice řada věcí vymyslí, ale pak se vyrábějí někde jinde,“ tvrdí Blažek. Podle Michala Pěchoučka ale Američané výzkumné týmy vůbec neomezují, takže se svými nápady mohou nakládat tak, jak potřebují.

„Kladná vlastnost spolupráce je, že nám nechávají veškeré PR které na univerzitě vznikne. To znamená, že nám nikdo naše duševní vlastnosti nebere. My to můžeme používat i v jiných projektech, je to pořád naše,“ uvedl Pěchouček.

Úřad pro námořní výzkum, který spadá pod Námořnictvo USA, tvoří vědecké a technologické zázemí námořnictva a námořní pěchoty. Úřad stojí na špičce vědeckého a technologického výzkumu.

Ondřej Houska, Petra Benešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme