'Už se s nimi nechci vídat,' říká odvolaný olomoucký hejtman Košta. Vystoupil z hnutí ANO

Bývalý olomoucký hejtman Oto Košta vystoupil z hnutí ANO. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že nechtěl zůstat po boku lidí, kteří zosnovali jeho únorové odvolání z postu hejtmana.

Olomouc Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Oto Košta

Oto Košta | Foto: Filip Jandourek

"Členství jsem ukončil 18. dubna," řekl v pondělí Košta, kterého na konci února ve funkci hejtmana vystřídal Ladislav Okleštěk (ANO).

O vystoupení z ANO byl Košta rozhodnutý již delší dobu. "Byla to otázka organizačně-technická, kdy a komu to předat na oblastní centrále ANO," uvedl Košta, který byl loni lídrem ANO pro krajské volby. Nyní je Košta nezařazeným členem krajského zastupitelstva. Koalice ANO, ČSSD a ODS tak má v pětapadesátičlenném zastupitelstvu 29 členů.

Košta tvrdí, že nikdy neměl problém s hnutím ANO jako takovým, ale pouze se dvěma lidmi z jeho krajské organizace. "Nedokážu si dneska představit, že bych v tom hnutí vzhledem k tomu, že ti lidé tam v čelných pozicích stále fungují a fungovat budou, že bych tam mohl působit," podotkl.

Do funkce olomouckého hejtmana byl Košta zvolen loni na podzim. V únoru ho pak nespokojení spolustraníci vyzvali k rezignaci. Košta jejich výzvu odmítl, zastupitelstvo ho poté odvolalo na konci února. Novým hejtmanem byl zvolen Okleštěk.

Klub s krajským předsednictvem hnutí ANO tvrdil, že Košta jako hejtman nezvládal řízení kraje. Spolustraníci Koštu kritizovali i za to, že jako svého poradce při předávání úřadu zaměstnal bývalého hejtmana Jiřího Rozbořila (ČSSD), který je vyšetřován v korupční kauze. Ke kritice hejtmana se posléze přidali i tři jeho náměstci z ANO, ČSSD a ODS, podle kterých odmítal reorganizovat úřad a špatně komunikoval s kolegy.

Košta oponoval, že nepochybil, a své odvolání přisoudil mocenským ambicím některých členů krajské organizace ANO. "Opravdu si nedokážu představit, že bych se s těmito lidmi měl dál vídávat. Minimálně naprosto lidsky jsou mi na hony vzdáleni," zdůvodnil Košta po svém odvolání rozhodnutí opustit řady ANO

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme