Už tisíc lidí podepsalo petici proti novému školskému zákonu

Ten vyvolal v řadách veřejnosti negativní reakce. Bouří se hlavně rodiče dětí, které v tomto roce budou podávat přihlášku na střední školu. Nový zákon totiž v prvním kole přijímacího řízení povoluje podat na střední školy a víceletá gymnázia pouze jedinou přihlášku. Iniciátorem petice je ředitel pražského Prvního obnoveného reálného gymnázia Václav Klaus. Podpisů pod petici podle něj stále přibývá.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně školství Petra Buzková diskutuje s žáky základních škol.

Ministryně školství Petra Buzková diskutuje s žáky základních škol. | Foto: Hynek Bulíř

"Většinou ředitelů škol, protože ti dostali náš mail v první vlně, ale myslím, že ta věc vadí více rodičům, než ředitelům. Podepsala to řada lodí i předseda akademického senátu Univerzity Karlovy. Petice už určitě nebude fiasko - počkáme, jak se to vyvine," poznamenal Klaus.

Ministryně školství Petra Buzková je přesvědčena, že nový systém naopak umožní místa na středních školách lépe obsadit. Někteří rodiče se ale chtějí obrátit také na ústavní soud. Podle Buzkové ale nemá taková stížnost šanci na úspěch.

"A to například z toho důvodu, že vždycky bude nějak omezen výběr ke vzdělání. Protože kdyby omezen nebyl, znamenalo by to, že každý má právo se hlásit na libovolný počet škol - ad absurdum na všechny školy a ještě ty školy by musely konat přijímací zkoušky takovým způsobem, aby každý měl možnost se těchto zkoušek účastnit," uvedla Buzková.

Petici podporuje také Sdružení soukromých škol Čech, Moravy a Slezska. To zastupuje 70 procent těchto zařízení. Navrhují poslancům a senátorům, aby zákon upravili.

Milan Kopp, Helena Šulcová, Judita Hrubešová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme