Už třetí kraj vyhlásil regulaci kvůli smogu, ovzduší se stále nelepší

Kvůli zhoršené kvalitě ovzduší platí od pondělního večera signál regulace i ve Středočeském kraji. Nejhorší situace je v Mladé Boleslavi, kde naměřili třikrát vyšší koncentraci, než povolují limity. Velmi špatný je stav ovzduší i v Kladně-Švermově. Středočeský kraj je už třetí oblastí se signálem regulace, tedy omezením pro znečišťovatele ovzduší. Zatím platil v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kvůli smogu byl na Ústecku 14. listopadu  vyhlášen signál regulace

Kvůli smogu byl na Ústecku 14. listopadu vyhlášen signál regulace | Zdroj: ČTK

V Ústí nad Labem je stále nejhorší situace ve výše položených čtvrtích města. Ve Stalo se dnes to uvedl vedoucí odboru životního prostředí tamního magistrátu Jan Zadražil.

Přehrát

00:00 / 00:00

O smogové situaci na Ústecku mluvili ve Stalo se dnes Jan Zadražil, vedoucí Odboru životního prostředí tamního magistrátu, a Martin Novák z ústecké pobočky ČHMÚ

„Na rozdíl od jarní epizody smogových situací máme nejhorší stav na Kočkově. Třebaže v odpoledních hodinách zde došlo k výraznému zlepšení a dostali jsme se dokonce na úroveň 70 mikrogramů polétavého prachu, kolem 20. hodiny znečištění opět stouplo na 100 mikrogramů polétavého prachu a 24hodinový průměr je ještě pořád na 156 mikrogramech.“

Zadražil současně upozornil, že jelikož centrem města procházejí významné dopravní tepny, ústecký magistrát nemá příliš možností, jak zajistit regulaci dopravy. Situace se zřejmě zlepší až se zprovozněním nové části dálnice.

Inverze nejspíš vydrží celý týden

Podle Martina Nováka z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavu se inverzní charakter počasí bude udržovat ještě pravděpodobně po celý tento týden.

„Je tam maličká naděje, že ve středu by mohlo dojít k částečnému zlepšení, a budeme čekat na to, jak výrazné to zlepšení bude. Každopádně nemůžeme vyloučit, že regulace bude trvat celý tento týden,“ uvedl Novák.

Současně upozornil, že nynější smogová situace není na Ústecku tak nepříznivá, jako byla čtyřikrát během uplynulé zimy. „Ta situace není dobrá, znečištění je velkoplošné, ale nedosahuje u nás nijak drastických hodnot,“ dodal meteorolog.

Přibývá nemocných

Ve středních Čechách je nejhorší situace v Berouně, Kladně, Mladé Boleslavi a Příbrami. Například v Mladé Boleslavi byl limit pro koncentraci škodlivin překročen více než trojnásobně. 24hodinové hodnoty koncentrace škodlivin tam přesáhly 150 mikrogramů na metr krychlový, večer pak dosáhly 167 mikrogramů.

V Kladně-Švermově označili hydrometeorologové stav ovzduší za velmi špatný. Koncentrace prachu tam odpoledne a večer dosáhla 157 mikrogramů, v hodinových měřeních dokonce 248 mikrogramů. Švermov totiž leží v údolí, kde je hodně rodinných domů, v nichž lidé topí pevnými palivy.

Počasí posledních dnů se už projevuje i na zdraví lidí. Ve středních Čechách od začátku října do začátku listopadu vyjížděli záchranáři k více než 1200 případům dušnosti, v meziročním porovnání tak letos v říjnu evidovali o celou čtvrtinu případů více.

Smog nejvíce ohrožuje dlouhodobě nemocné, seniory a děti. Všichni by se měli při pobytu venku zdržet jakékoli zvýšené fyzické zátěže a v ideálním případě vůbec nevycházet ven. Omezit by lidé měli i větrání. Ředitelé některých škol uvažují i o tom, že v úterý omezí nebo dokonce zruší hodiny tělocviku.

Pavel Pavlas, Veronika Sedláčková, mta, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme