Už v lednu by se sněmovna mohla vrátit k zahraničním vojenským misím
Poslanecká sněmovna by už v lednu mohla znovu jednat o zahraničních vojenských misích. Dnes to řekl vicepremiér Alexander Vondra. Podle něj budou ministři situaci řešit hned na začátku příštího roku.
"Považuji za nezbytné se k tomu vrátit okamžitě po Novém roce. Vláda bude mít první zasedání již 5. ledna, schválí materiál, který je připraven, a ještě do konce ledna by se mohlo konat mimořádné zasedání sněmovny. Věřím, že to schválí, neumím si představit jiný scénář," uvedl Vondra.
Sněmovna v pátek hlasy opozice nepodpořila plán ministerstva obrany na vyslání českých vojáků do misí v zahraničí v příštím roce. Vláda pak využila svého práva a rozhodla o provizorním mandátu českých jednotek až do 1. března. Týká se to hlavně vojáků v Kosovu a Afghánistánu.
Kvůli pátečnímu výsledku ve sněmovně ministryně obrany Vlasta Parkanová vypracuje o Vánocích kompromisní plán misí. Česko by podle něj mělo část vojáků z Afghánistánu stáhnout. V misi ISAF v by měl jejich počet klesnout na 500 a působení stovky českých protiteroristických specialistů v operaci Trvalá svoboda by mělo skončit.
Nový plán Parkanové zhruba odpovídá podmínkám, které pro svůj hlas pro mise požadovali v pátek sociální demokraté. Premiér Mirek Topolánek je slíbil splnit. Vše zkrachovalo na tom, že ČSSD za svůj hlas pro mise požadovala také změny u poplatků ve zdravotnictví. Levici se nakonec podařilo v pátek prosadit jejich zrušení.
ODS opoziční sociální demokraty kvůli misím ostře kritizovala. V sobotu uvedla, že předseda ČSSD Jiří Paroubek povýšil svůj osobní zájem nad bezpečnost a tím ohrožuje životy mužů a žen v uniformách. Premiér Mirek Topolánek odmítl i to, že by kabinet kvůli zajištění klidu na předsednictví přistoupil na "vyděračské" podmínky. ČSSD žádá omluvu, jinak se prý ve sněmovně znovu pokusí o svržení vlády. V poslaneckých klubech vládních stran je nyní jen 96 z 200 poslanců.