Už v lednu by se sněmovna mohla vrátit k zahraničním vojenským misím

Poslanecká sněmovna by už v lednu mohla znovu jednat o zahraničních vojenských misích. Dnes to řekl vicepremiér Alexander Vondra. Podle něj budou ministři situaci řešit hned na začátku příštího roku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

M. Topolánek, M. Bursík, A. Vondra

M. Topolánek, M. Bursík, A. Vondra | Zdroj: ČTK

"Považuji za nezbytné se k tomu vrátit okamžitě po Novém roce. Vláda bude mít první zasedání již 5. ledna, schválí materiál, který je připraven, a ještě do konce ledna by se mohlo konat mimořádné zasedání sněmovny. Věřím, že to schválí, neumím si představit jiný scénář," uvedl Vondra.

Sněmovna v pátek hlasy opozice nepodpořila plán ministerstva obrany na vyslání českých vojáků do misí v zahraničí v příštím roce. Vláda pak využila svého práva a rozhodla o provizorním mandátu českých jednotek až do 1. března. Týká se to hlavně vojáků v Kosovu a Afghánistánu.

Kvůli pátečnímu výsledku ve sněmovně ministryně obrany Vlasta Parkanová vypracuje o Vánocích kompromisní plán misí. Česko by podle něj mělo část vojáků z Afghánistánu stáhnout. V misi ISAF v by měl jejich počet klesnout na 500 a působení stovky českých protiteroristických specialistů v operaci Trvalá svoboda by mělo skončit.

Nový plán Parkanové zhruba odpovídá podmínkám, které pro svůj hlas pro mise požadovali v pátek sociální demokraté. Premiér Mirek Topolánek je slíbil splnit. Vše zkrachovalo na tom, že ČSSD za svůj hlas pro mise požadovala také změny u poplatků ve zdravotnictví. Levici se nakonec podařilo v pátek prosadit jejich zrušení.

ODS opoziční sociální demokraty kvůli misím ostře kritizovala. V sobotu uvedla, že předseda ČSSD Jiří Paroubek povýšil svůj osobní zájem nad bezpečnost a tím ohrožuje životy mužů a žen v uniformách. Premiér Mirek Topolánek odmítl i to, že by kabinet kvůli zajištění klidu na předsednictví přistoupil na "vyděračské" podmínky. ČSSD žádá omluvu, jinak se prý ve sněmovně znovu pokusí o svržení vlády. V poslaneckých klubech vládních stran je nyní jen 96 z 200 poslanců.

Martin Hromádka, Nikola Bojčev Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme