Hygienici ráno uzavřeli Uničov, Červenku a Litovel. Lidé mají zůstat doma, příjezdové cesty hlídá policie

V pondělí časně ráno přistoupil Olomoucký kraj k dalším preventivním opatřením proti šíření koronaviru, hygienici uzavřeli Uničov, Červenku a Litovel na Olomoucku. Lidé nemohou tato dvě města a obec s celkem 24 000 obyvateli opustit, zakázán je i vstup. Zásobování potravinami a dalším nezbytným zbožím je zachováno a nijak se nemění, oznámil v úterý na webu Uničova starosta Radek Vincour (ODS).

Olomoucký kraj (Aktualizováno: 9:09 16. 3. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Každé do Litovle přijíždějící vozidlo kontroluje Policie ČR.

Každé do Litovle přijíždějící vozidlo kontroluje Policie ČR. | Zdroj: Lenka Kratochvílová

„Lidé s trvalým pobytem v Uničově nemohou město opustit. Byl rovněž vydán zákaz pohybu po samotném Uničově s výjimkou cest do práce, na nákup základních potřeb, k lékaři či veterináři. Dále lidé smějí své bydliště opustit z důvodu zajištění péče nebo doprovodu pro své příbuzné a blízké, případně k vyřízení úředních záležitostí," uvedl Vincour.

Vojtěch: V uzavřených obcích na Olomoucku je na 1000 lidí, kteří byli v kontaktu s nakaženými

Číst článek

Do Uničova, Litovle a Červenky není nikomu umožněn přístup s výjimkou řidičů zásobovacích vozidel, zdravotníků, policistů nebo hasičů. „Výjimku mají i lidé s trvalým bydlištěm mimo Uničov, kteří v Uničově pečují o své blízké. Každý, kdo je oprávněn do města vstoupit, bude na kontrolním stanovišti vybaven ochrannými prostředky,“ řekl Vincour.

Zaměstnanci pracující v uničovských podnicích a vracející se do svého bydliště mimo Uničov z nočních směn budou na kontrolních stanovištích zaregistrováni a bude jim nařízena dvoutýdenní karanténa v místě bydliště.

„Obchody s potravinami, drogerie, lékárny, prodejny krmiv pro zvířata nebo čerpací stanice zůstávají otevřeny,“ dodal Vincour.

Redaktorka Radiožurnálu na místě zjistila, že policisté do města pouští vozy zásobování, pokud mají ochranné roušky. „Když je nemají, nejsou vpuštěni a musí se otočit. Policisté jsou velmi nekompromisní,“ uvedla. Podle policistů ale řidiči opatření chápou, zatím od 4.00, kdy přijeli na místo, museli řešit jen dva případy, kdy někdo nechtěl uposlechnout. 

Ochranné pomůcky nemáme

Někteří obyvatelé o zákazu nevěděli, ale po cestě do práce narazili na policejní zátarasy na kraji města. „Připravíme speciální hlášení do místního rozhlasu, aby se zpráva dostala ke všem. Množí se dotazy především na to, jak se lidé dostanou do práce nebo jak budou firmy provádět zásobování. Z města nikdo vyjet ven nemůže, v případě firem záleží na Krajské hygienické stanici Olomouckého kraje, zda jim udělí výjimku,“ řekl Radiožurnálu místostarosta Litovle Lubomír Broza.

Kontrola aut přijíždějících do Litovle. | Zdroj: Lenka Kratochvílová

Uvedl, že zatím nemají žádné ochranné pomůcky kromě dvou krabic papírových roušek. „Olomoucký kraj také nemá na skladě dostatečný počet ochranných pomůcek, ale je to v řešení,“ dodal Broza.

Vláda omezila pohyb lidí po celém Česku. Nakažených je 298, nejvíc v Praze a Olomouckém kraji

Číst článek

Olomoucký kraj měl podle nedělních dat ministerstva zdravotnictví druhý nejvyšší počet nakažených z krajů po Praze. Na Litovelsku a Uničovsku bylo v neděli večer evidováno 25 případů koronaviru, v celém Olomouckém kraji jich bylo 32.

Hasičský záchranný sbor

Preventivní opatření přijal i Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje, uvedl to na svých webových stránkách.

V pondělí vyhlásil Hasičský záchranný sbor Olomouckého kraje zákaz návštěv ve všech svých prostorách, zrušil úřední hodiny na všech pracovištích. Také doporučil občanům, aby komunikaci se sborem volili především telefonickou a e-mailovou. Žádosti a jiná podání pak mají občané posílat na adresu územně příslušného pracoviště Hasičského záchranného sboru Olomouckého kraje.

ČTK, ada, jch, kra Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme