Uzbecký disident Solich byl propuštěn z vazby

Uzbecký opoziční politik Muhammad Solich, kterého zatkla česká policie na pražském letišti, opustil vazební věznici na Pankráci. Soud totiž dospěl k závěru, že nejsou obavy z jeho útěku. O vydání Solicha žádá Uzbekistán kvůli jeho údajné účasti na terorismu. Policie ho zatkla 28. listopadu po příletu do Prahy na základě žádosti Interpolu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muhammad Solich | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Jak Radiožurnálu řekla mluvčí ministerstva spravedlnosti Iva Chaloupková, další řízení proti Muhammadu Solichovi tak bude vedeno na svobodě. Zítra by ho měl vyslechnout městský státní zástupce. Zastupitelství pak do konce týdne připraví svůj návrh pro soud, který bude rozhodovat, zda je přípustné Solichovo vydání do Uzbekistánu. Verdikt soudu se očekává příští týden.

Muhammad Solich považuje své zatčení v České republice za byrokratické nedopatření. Neklade ho však nikomu za vinu - čeští úředníci podle něj postupovali podle platných zákonů. Prohlásil to po svém propuštění z vazby v pankrácké věznici. Uzbecký opoziční předák věří, že ho české úřady do Uzbekistánu nevydají.

"Budu-li vydán, bude to velmi špatný precedens - pro nás, pro demokraty ve střední Asii. Znamenalo by to, že Západ s takovým krokem české strany souhlasí, že jde o nový trend v jeho politice vůči vládám v této oblasti. Otázka je prostá: Koho Západ podporuje? Zda diktátory, nebo demokraty".

Muhammad Solich byl v Uzbekistánu v nepřítomnosti odsouzen k 15,5 roku vězení za údajný podíl na teroristickém útoku. Disident ze země uprchl před režimem prezidenta Islama Karimova. Nyní žije v Norsku, kde získal azyl. Do Prahy přijel na pozvání Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda, se kterým spolupracuje.

Petr Doležel, Pavla Dluhoschová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme