Uzbecký opoziční vůdce je ve vydávací vazbě

Městský soud v Praze uvalil vazbu na uzbeckého opozičního politika Muhammada Solicha., který byl ve středu zatčen na ruzyňském letišti. Podle mluvčího soudu Luboše Vlasáka to ale neznamená, že Solich bude vydán do Uzbekistánu, který ho nechal hledat Interpolem. Pražské státní zastupitelství teď bude v předběžném řízení zkoumat, jestli je jeho vydání do Uzbekistánu přípustné. Vazba má zabránit jeho případnému útěku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muhammad Solich | Foto: ČTK/AP | Zdroj: ČTK

Z Uzbekistánu Muhammad Solich uprchl před diktátorským režimem prezidenta Islama Karimova. Uzbecké úřady jej viní z podílu na bombovém útoku v Taškentu v roce 1999 a z majetkové trestné činnosti. V loňském roce byl ve své zemi v nepřítomnosti odsouzen k 15 letům vězení. Solich před dvěma lety získal politický azyl v Norsku. Tamní úřady už třikrát odmítly uzbeckou žádost o jeho vydání. Teď požádal o azyl v České republice. Podle dostupných informací by žádost o azyl mohla zabránit jeho vydání do Uzbekistánu.

O kauzu uzbeckého politika se zajímá i prezident Václav Havel. Zatím ale podle mluvčího Ladislava Špačka nehodlá podnikat žádné kroky. "Zatím vše probíhá podle našeho právního řádu a není nutné, aby prezident vstupoval do této věci. Jestliže se ukáže, že je nezbytné aby prezident se o to zajímal hlouběji, nebo v té věci něco učinil, je možné, že se to stane," uvedl Špaček.

Amnesty International, organizace, která sleduje dodržování lidských práv, dnes v Londýně apelovala, aby uzbeckému opozičnímu předákovi bylo umožněno odcestovat z Prahy zpět do Norska. V jeho vlasti mu totiž hrozí mučení. Solich do Česka přijel na pozvání Rádia Svobodná Evropa.

Helena Šulcová, Marika Táborská, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme