Užijte si jídlo, radí organizace Slow Food

Překotná doba si vynutila nástup řetězců s rychlým občerstvením, takzvaných fast foodů. Proti nezdravému stravování ve spěchu a průmyslové velkovýrobě potravin se ale snaží bojovat iniciativa Slow Food. Sdružuje lidi, kteří si chtějí jídlo opravdu vychutnat.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hamburger

Hamburger | Foto: Fotobanka stock.xchng

Organizace Slow Food, která je od roku 2000 také v České republice, si dala za cíl učit strávníky kultuře stolování. Její členové dávají přednost čerstvým surovinám od místních pěstitelů a chovatelů před chemicky upravovanými potravinami z celého světa.

Přehrát

00:00 / 00:00

Propagátorka stylu slow food Blanka Turturro a tisková mluvčí McDonald's Drahomíra Jiráková diskutují o stravování

„Slow food spočívá v tom, že se lidé setkají a využijí pohostinství stolu. To znamená, že na ten stůl buďto servírují sami, anebo jdou do restaurace, která se slow foodem zabývá, neboli restaurace, která vám naservíruje první, druhý, třetí a další chod podle vašeho rozhodnutí,“ přiblížila propagátorka slow foodu Blanka Turturro.

Vzhledem k zřejmé časové náročnosti se tedy nejedná o stolování vhodné na každý den. Podle Blanky Turturro je ale slowfoodový pokrm ideální pro obědy či večeře s partnerem nebo pro obchodní jednání:

„Pro vás bude určitě daleko lepší situace, když ho zavedete do restaurace, kde si popovídáte, případně budete hovořit o podmínkách smlouvy nad talířem, protože zjistíte, že v restauraci se člověk dokáže velmi dobře uvolnit a že najednou podmínky, které dříve byly neschůdné, se stanou schůdnými.“

Kvalita především

Organizace klade velký důraz na výběr kvalitních surovin. Kritizuje například mraženou zeleninu, kterou některé podniky k přípravě pokrmů používají.

„Dobrá restaurace bez dobré suroviny není dobrou restaurací,“ prohlásila razantně Blanka Turturro. Kvalitní kuchař pak podle ní dokáže z čerstvých surovin přichystat skutečně originální chuťový zážitek.

Odborníkům na stravování jsou tradičně trnem v oku řetězce rychlého občerstvení. Na nezdravých pokrmech si prý konzumenti mohou vytvořit závislost.

„Myslím, že člověk si může vytvořit návyk na jakékoliv jídlo, protože pokud mu chutná, tak se k němu vrací,“ oponovala tisková mluvčí společnosti McDonald‘s Drahomíra Jiráková.

Vysvětlila také, že současné fast foody se vlastně příliš neliší od slowfoodového ideálu stravování. Jídlo je prý čerstvé, vytvořené dobrým kuchařem a konzument si je může vychutnat v krásném prostředí.

Mají si děti u stolu hrát?

Řada odborníků také kritizuje orientaci fast foodů na dětského strávníka, například prostřednictvím dětských koutků nebo hraček vkládaných do dětských menu. Je přitom dokázané, že kdo si na nezdravou stravu v dětství navykne, během dospívání a v dospělosti styl stravování změní jen těžko.

„Hračka je doplněk. My poskytujeme jídlo a hračka je doplněk, který je pro dítě zážitkem. Takže záleží samozřejmě na rodičích, zda mu je koupí, nebo nekoupí, ale myslíme si, že to je prostě jídlo se zážitkem. Takže na tom nevidíme nic závadného,“ reagovala Drahomíra Jiráková s tím, že děti se u nich cítí dobře.

Ani toto pojetí se ale nesetkává se souhlasem příznivců iniciativy Slow Food. K dítěti u stolu by podle nich mělo být přistupováno stejně vážně jako k dospělému.

„Já si myslím, že zážitek má být především jídlo a do restaurace máme naučit děti chodit užít si to jídlo a užít si především úctu ke stolování a k vlastnímu obřadu jídla. Čili obřad jídla nespočívá v hračce a nespočívá v tom, že se půjdu houpat nebo že půjdu dělat něco jiného než to, co se dělá u stolu,“ vysvětlila Blanka Turturro.

Lidé jedí častěji venku

Navzdory vzrůstající oblibě alternativních způsobů stravování nebo farmářských trhů prý ale společnost McDonald’s necítí úbytek zákazníků.

„Lidé se naučili jíst venku. To je velký fenomén, který nastal po roce 90, kdy lidé začínají chodit jíst ven. Současně zase další parketa dnešních lidí je, že dokonce chodí snídat ven, což dříve vůbec nebylo myslitelné. Takže určitě nevidíme úbytek, naopak lidé se naučili trávit svůj čas venku, a proto také využívají služeb restaurací,“ zhodnotila mluvčí.

Přesto se řetězce rychlého občerstvení snaží vydat cestou nakloněnou příznivcům zdravého životního stylu. V Paříži byla například otevřena pobočka nabízející jen saláty a žádné hamburgery.

Hanka Shánělová, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme