Užijte si poslední masopustní víkend

Nastávající středou, tedy popeleční středou, končí období masopustu, které začalo na Tři krále. Lidovými obyčeji proto ožije mnoho míst naší republiky. Chcete být při tom?

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Můžete navštívit například Dřevěné městečko ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm. Ve zdejším skanzenu na vás čeká veliké zabijačkové hodování, můžete také ochutnat valašské vdolky. K masopustu patří především bujaré veselí a to vypukne odpoledne. Co je připraveno, nám řekla režisérka pořadu Julie Hlavenková.

Masopustní veselí začne ve Valašském muzeu v Rožnově pod Radhoštěm zítra o půl desáté, vyvrcholí pak ve dvě odpoledne průvodem.

Masopust budou slavit také v Zadní Třebáni na Berounsku. Jako tradičně je připraven bohatý program, který zítra začíná ve 13 hodin na návsi. Jak nám řekl jeden z organizátorů - Miloslav Frýdl, nejprve předvedou masopustní hru.

A tento Masopust se koná zítra v Zadní Třebáni na Berounsku. Ovšem není jediný.

Fašank, tedy masopust ovládne o víkendu také vesnice na Horňácku. Nezbytnou součástí oslav konce masopustu je sobotní fašanková zábava a nedělní obchůzka po vesnici, která v některých případech končí až v polovině týdne pochováváním basy. To vše zažijete například ve Velké nad Veličkou anebo Hrubé Vrbce na Hodonínsku.

Masopustní program připravili v Muzeu lidových staveb v Kouřimi na Kolínsku. Zítřejším představením „Masopust držíme" se otevře zdejší skanzen poprvé po zimní přestávce. Mezi chalupami by se tak měl objevit Král Masopust s ženou Srandulí, královským doktorem, malířem, mravokárcem, kašpárkem a ježibabou.

Masopust se však koná také na řadě dalších míst. Například v Rousínově ve Středních Čechách, Radčicích u Plzně, Kamenici na Jihlavsku anebo ve Velké Bystřici.

V Muzeu Třineckých železáren a města Třince na Frýdeckomístecku vystavují polští lidoví tvůrci. Expozice s názvem Beskydská lidová tvorba představuje dřevořezby převážně s náboženskou tématikou, hračky ze dřeva, malby na skle, papírové květy a ručně zhotovené krajky polských lidových tvůrců.

Jazzové hody zažijí v sobotu milovníci tohoto hudebního žánru v Turnově. Po loňské předpremiéře se tam totiž uskuteční první ročník jazzového hodování. Na program jsme se zeptali pořadatele Jana Voňavky.

Jazzové hody začnou v sále turnovské Střelnice zítra v 18 hodin.

Spojení hudby a tance nabízí Zimní festival v Jilemnici. Je určen nejen pro vysokoškoláky a středoškoláky z celé republiky ale také pro celou veřejnost z Podkrkonoší. Jak nám řekl ředitel přehlídky Martin Kupka, letošní dramaturgický záměr nahlíží na hudbu a tanec hned ve třech rovinách, z nichž jedna je folkórní:

Historie se dá objevovat především z literatury. Pokud však patříte mezi lidi zvídavé a rádi přijdete na kloub věcem také praktickou cestu, pak následující tip je především pro vás. Jak se ale sami přesvědčíte, je určen vlastně hlavně dětem. V Muzeu města Ústí nad Labem totiž zítra nabízejí výlet do pravěku. Co všechno si máme pod tímto názvem představit, nám řekla autorka akce Hana Jůrková.

Výlet do pravěku s koná v sobotu, kdy jsou vám brány Muzea města Ústí nad Labem otevřeny od 10ti do 18to hodin dokořán.

Meč jako symbol moci, cti a odvahy představuje stejnojmenná výstava v Městském muzeu a galerii v Břeclavi. Expozice ukazuje zbraně z velkomoravských nalezišť a z královského germánského hrobu v Blučině na Brněnsku.

Do tajemného světa Indonésie umožní nahlédnout výstava ve Vlastivědném muzeu v Olomouci. Ocitnete se ve světě ostrovních domorodců, jejichž kultura zůstala někde v době kamenné. Vystaveny jsou předměty denní potřeby, zbraně, štíty, čelenky, kalendáře, ale nikde se nevyskytuje žádné železo.

Stovky druhů exotických rostlin a živočichů ze všech koutů světa naleznete na výstavě Živá exotika ve Sky /skaj/ klubu Brumlovka v Praze 4. Zítra dopoledne zde uvidíte například orchideje a tillandsie a z živočichů chameleony, žáby, tropické brouky a pavouky. Poradí vám zde také, jak se o ně správně starat.

Do Světa pod vodou vás zavede výstava Městského muzea a galerie v Lomnici nad Popelkou. Expozice nabízí nejlepší fotografie německých sportovních potápěčů z druhé poloviny devadesátých let.

Pro sportovce je tu pozvánka na nedělní „Jesenický lyžařský maratón“. Ten je určen pro širokou lyžařskou veřejnost. Závod se běží klasickou technikou a to na horském sedle Skřítek v Jeseníkách. První závodníci vybíhají v 10 hodin, přihlásit se můžete ještě hodinu před tímto startem.

Okolí Blovic v západních Čechách právě teď křižují posádky závodních vozů. A není divu. Zítra zahajuje sezónu první motoristický podnik - Rally šou Blovice. Závod se jede jako Mistrovství České republiky ve sprintrallye a veteránů. Zve Vás Jiří Šobr.

Sněhová situace se na českých horách pro zimní sportování výrazně zlepšila. Přívaly sněhu zasáhly především severně položená pohoří. Podrobnosti zná Jaroslav Zvára.

Příjemný víkend plný radosti a veselí, třeba právě ve znamení Masopustu, přeje autor víkendových tipů Petr Doležel.

Petr Doležel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme