Uživatelů drog v posledních letech přibývá

Kolik lidí v Česku užívá nelegální drogy, se většinou jen odhaduje. I když existuje metoda, díky níž je možné to zjistit přesněji. Podle dnešních Hospodářských novin začali vědci z Výzkumného ústavu vodohospodářského s pokusným testováním odpadních vod. V čistírně z nejmenovaného města našli stopy pervitinu, kokainu a efedrinu. Ve výzkumu chtějí pokračovat, a žádají proto od státu grant zhruba milion korun.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Varna pervitinu | Foto: Policie ČR

„Mít přesnější informace je vždycky smysluplné. Záleží samozřejmě na tom, za jakou cenu. Odhady, které máme v tuhle chvíli, nám nějaký obrázek dávají. Tahle metoda se používá i v jiných zemích už nějakou chvilku,“ uvedl výkonný místopředseda Rady vlády pro koordinaci protidrogové politiky Jindřich Vobořil.

Přehrát

00:00 / 00:00

Národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil mluví o spotřebě nelegálních drog v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Zjištěné údaje mohou podle jeho slov posloužit k tomu, že napoví, čemu je potřeba dát prioritu v protidrogové politice, jaké se objevují základní problémy či jaký je počet uživatelů drog. Doplnil, že data je možné využít například při tvorbě „národního akčního plánu“.

„Ty akční plány se dělají jednou za dva roky. Náš akční plán je do roku 2012, takže už na začátku podzimu začneme přemýšlet nad tím, jak ten akční plán směřovat v dalších letech,“ upřesnil Jindřich Vobořil.

Současné odhady problémových uživatelů drog v České republice se podle jeho slov odhadují kolem 37 tisíc lidí. Ve srovnání s ostatními evropskými státy je na tom Česká republika tedy relativně dobře, uživatelů drog v posledních letech ale přibývá.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme