Uznání nezávislosti Kosova Českem už ve středu?

Ministr zahraniční Karel Schwarzenberg netrvá na tom, aby česká vláda rozhodla o uznání samostatného Kosova už tuto středu. Potvrdil, že kolegům ministrům předloží materiál, který to sice doporučuje, nebude ale prosazovat jeho okamžité přijetí. Premiér Mirek Topolánek prý naopak chce - podle informací Hospodářských novin - ministry přesvědčit, aby už tuto středu nezávislost Kosova uznali.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Peč/Peja - srbské názvy přestříkány | Foto: Robert Mikoláš

Ministr Schwarzenberg v České televizi zdůraznil: "Musíme se tím teď opravdu vážně zabývat, poněvadž je to důležitá a vážná otázka. Každý (ministr - pozn. mp) se má seznámit s celým materiálem, který je dosti objemný a předkládám ho už ve středu. Nesmíme zapomenout - z historických důvodů a jiných - na velké sympatie pro srbské stanovisko."

Schwarzenberg neuvedl konkrétní termín, do kdy by byl rád, kdyby Česká republika uznala samostatnost bývalé jihosrbské provincie Kosovo. Časem se tomu ale nevyhneme, dodal.

Vicepremiér pro evropské záležitosti Alexandr Vondra upozornil na to, že v Kosovu v silách KFOR slouží čeští vojáci. Podle něj by v případě, že bychom Kosovo neuznali, přestali být čeští vojáci vnímáni jako osvoboditelé a mohli se stát živými terči. Vondra řekl, že uznání podporuje, ale velmi opatrně: "Podle mého soudu bychom se měli vydat cestou respektování určité reality a ten krok uznat Kosovo udělat. Bude to asi s těžkým srdcem, já sám to nedělám s nějakým velkým nadšením. Myslím si, že příliš mnoho jiných možností nemáme."

Jak říká místopředseda KDU-ČSL Stanislav Juránek, lidovci by ještě dali přednost dalšímu koaličnímu jednání: "Není nutné, aby se schvalovalo naše stanovisko ke Kosovu pod nějakým tlakem. Kromě toho nevím o nikom z vedení KDU-ČSL, komu by se líbilo uznání Kosova."

Opoziční sociální demokraté a také komunisté jsou proti nezávislému Kosovu. Podle stínového ministra zahraničí z ČSSD Lubomíra Zaorálka by uznání samostaného Kosova českou vládou už tuto středu bylo předčasné: "Mně připadá, že se udělala chyba, že se tlačí na dohodu, která není kompromisem mezi stranami, ale která naopak preferuje jednu stranu. Navíc se tím vytváří stát, který nemá schopnost existovat jinak než jako zhroucený stát pod kuratelou Evropské unie."

Kosovo vyhlásilo nezávislost na Srbsku proti jeho vůli letos 17. února. Od tohoto data se mu dostalo uznání od více než 30 zemí. Důležité je, že to udělaly už všechny velké státy Evropské unie kromě Španělska. Zásadně proti je Rusko.

Česká televize, Lenka Jansová, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme