V advokátní kanceláři MSB Legal spojené s Rittigem zasahovala policie

Detektivové protikorupční policie dnes prohledali sídlo právnické kanceláře MSB Legal, zastupující lobbistu Ivo Rittiga. Kancelář pod dřívějším jménem Šachta & Partners byla napojená na byznys kolem pražské Nemocnice Na Homolce, a to jak přímo, tak i prostřednictvím firem, které byly subdodavateli nemocnice a v jejichž pozadí má být i lobbista Rittig.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie

Policie | Foto: Ladislav Bába

Zásah protikorupční policie v sídle právnické kanceláře MSB Legal Českému rozhlasu potvrdil mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej. „Náš útvar dnešního dne provádí určité úkony v rámci trestního řízení ve věci, kterou se zabýváme. Nicméně jak tyto úkony, tak ani lokalitu v současné době nebudeme specifikovat,“ uvedl bez dalších podrobností.

Jméno Ivo Rittiga, lobbisty a jednoho z takzvaných kmotrů spojovaných s ODS, se objevuje v souvislosti s tunelováním pražského dopravního podniku a figuruje i v případu někdejší šéfky kabinetu expremiéra Petra Nečase Jany Nagyové.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportér Petr Sehnoutka a advokát Václav Láska mluvili o zásahu protikorupční policie v sídle právnické kanceláře MSB Legal

Razie ale podle všeho nesouvisí s kauzou, kvůli které padla vláda. Na ní totiž pracovali detektivové z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu, zatímco nyní mají záležitost na starosti detektivové protikorupční policie.

Přímé spojení mezi oběma kauzami nevidí ani advokát Václav Láska, bývalý policejní vyšetřovatel hospodářské kriminality. Protikorupční policie a ÚOOZ spolu ale podle něj příliš nespolupracují.

„Z informací, co mám já, jsou tyto dva útvary momentálně vůči sobě spíše v konkurenčním postavení, ale není to nijak tak rozsáhlé, že by to mařilo jejich vyšetřování. Ale dokázal bych si představit možná i větší součinnost těch útvarů. To jsou stále stejné diskuze, které se opakují, ohledně toho, jestli by neměl existovat na republikové úrovni jenom jeden úřad,“ dodává.

Problematický pronájem skladů v Nemocnici Na Homolce

Podle České televize se kriminalisté zajímají o dokumenty související s Nemocnicí Na Homolce. Případ tak může souviset s půl roku starým trestním oznámením, které podával protikorupční fond kvůli pronájmu skladů se zdravotnickým materiálem v areálu pražské nemocnice.

Až do roku 2009 je nemocnice provozovala sama, potom ale svěřila správu skladů externí firmě Alseda, dnes KTH Medical. Za ni jednal Peter Kmeť, který má blízké vazby na Ivo Rittiga. Právníci firmy jsou z kanceláře, kterou dnes prohledali policisté.

Nemocnice Na Homolce | Foto: Tomáš Adamec

Alseda tedy platila nemocnici nájem za sklady, potom ale od nejrůznějších dodavatelů zdravotnických materiálů vybírala mnohem víc za možnost uskladnění. Týkalo se to i dceřiné firmy Nemocnice na Homolce s více než miliardovým obratem. Nemocnice tak v podstatě platila externí firmě za to, že může mít ve svých prostorech něco uskladněné.

Problém je podle protikorupčního fondu v tom, že zatímco Alseda platila nemocnici nájem řádově ve statisících korun, od ostatních dodavatelů vybírala v řádech milionů. Protikorupční fond odhadl, že nemocnice tratila měsíčně asi osm milionů korun. Ročně se tak ztráta vyšplhala na zhruba 100 milionů korun.

Právní kancelář MSB Legal obvinění už v minulosti odmítla. Tvrdila, že pronájem skladů nebyl pro nemocnici nevýhodný. Za sklady se podle ní platil tržní nájem a jejich provozování bylo personálně náročné.

Nemocnice prý případně bude chtít náhradu škody

Nynější ředitel nemocnice Michal Šetlík před časem Českému rozhlasu řekl, že vše se odehrávalo za jeho předchůdce Vladimíra Dbalého. Upozornil, že on po svém příchodu celý systém zásobování léčivy a zdravotnickým materiálem ze dne na den změnil a celý proces zefektivnil.

Současný ředitel dodal, že pokud bude v této kauze zahájeno trestní stíhání konkrétních lidí, pak se nemocnice přihlásí s nárokem na náhradu škody v soudním řízení.

Sídlo advokátní kanceláře MSB Legal | Foto: ČTK

Advokátní kancelář Šachta & Partners prý navíc zastupovala Nemocnici Na Homolce za nestandardních podmínek. Částky za právní služby údajně dosahovaly až deseti milionů korun ročně, což je zdaleka nejvíc ze všech nemocnic v zemi. Homolka přitom není největším zdravotnickým zařízením.

Na problémy poukazoval už v roce 2010 tehdejší poslanec za KDU ČSL Ludvík Hovorka, kauzu potom urgovala i senátorka Alena Dernerová. Policisté ale Hovorkovo trestní oznámení, které řešilo i další sporné zakázky Nemocnice Na Homolce, odložili.

„Z vlastní zkušenosti musím říct, že tehdy nebyla moc velká vůle s tím něco udělat. Sám jsem byl totiž jako novinář, který na problémy upozorňoval, podávat na policii vysvětlení,“ upozorňuje reportér Českého rozhlasu Petr Sehnoutka, který kauzu dlouhodobě sleduje.

Katarína Brezovská, Pavel Polák, Petr Sehnoutka, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme