V archivech je možná další doklad o tom, že Kundera mohl udat Dvořáčka

V archivech je možná další doklad o tom, že spisovatel Milan Kundera mohl v roce 1950 udat Miroslava Dvořáčka. Historik Prokop Tomek Radiožurnálu řekl, že kromě hlášení o návštěvě Kundery na pražském oddělení bývalého Sboru národní bezpečnosti by měl existovat ještě zápis v takzvané staniční knize. Tu vedla každá stanice a každé oddělení tehdejší komunistické policie.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Světově proslulý spisovatel Milan Kundera údajně v mládí udal komunistické policii | Foto: ČTK

Do staniční knihy se zapisovaly podrobnosti o případech, které příslušníci SNB řešili. A kromě toho i jména lidí, kteří se na stanici z jakéhokoliv důvodu dostavili, říká Prokop Tomek z Vojenského historického ústavu:

"V té knize Stanice SNB byly zaznamenávány veškeré události, které se staly na té stanici. To znamená, že došlo k nějakému hlášení, že občané požádali o nějaký zákrok, že byl předveden ten a ten, že bylo provedeno těmi policisty nějaké úřední jednání. Je tam uvedený den, hodina, o jakou událost se jedná, co v té věci bylo podniknuto, případně číslo spisu."

Informaci o tom, že světově proslulý spisovatel údajně v mládí udal policii kamaráda své kolegyně z vysokoškolských kolejí Miroslava Dvořáčka, přinesla v neděli Česká televize s odkazem na pondělní vydání Respektu.

Dvořáčkovi, který se po útěku na Západ zapojil do činnosti tamních zpravodajských služeb a pracoval jako takzvaný agent-chodec, hrozil v Československu trest smrti. V komunistických věznicích nakonec strávil 14 roků. Milan Kundera tyto informace důrazně popřel.

Podle literárního historika Zdeňka Pešata ale Miroslava Dvořáčka udal tehdejší student pražské filozofické fakulty Miroslav Dlask. Údajně se s tím měl tehdy Pešatovi svěřit. Dlask prý měl pocit, že musí informovat i příslušnou organizaci KSČ, a protože Pešat byl členem stranického fakultního výboru, řekl to právě jemu.

Pavel Otto Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme