Hasiči zlikvidovali požár liberecké Severochemy, škody půjdou do milionů

Požár v areálu podniku Severochema v Liberci je pod kontrolou, materiální škody půjdou do milionů, uvedl místopředseda představenstva Roman Oberer. Oheň dostali hasiči pod kontrolu kolem 14:15 a ve 20:00 ukončili jeho likvidaci. V úterý se na místo vrátí vyšetřovatelé. Záchranná služba odvezla z areálu jednoho lehce popáleného člověka, který se nadýchal zplodin.

Liberec Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škody po požáru Severochemy v Liberci půjdou do milionů, řekl místopředseda představenstva Roman Oberer. Víc bude podle něj jasné až v úterý, kdy se do zasaženého prostoru budou moci zástupci podniku podívat. Teprve pak bude také podle něj možné posoudit skutečný rozsah škod a dopad na výrobu. „Zatím ani nevíme, jestli nebyla požárem narušena statika budov, moudřejší budeme zítra (v úterý)," dodal.

Hasiči už mají požár pod kontrolou. „Zatím zůstal jeden zraněný a to zaměstnanec, který nám na začátku pomáhal hasit," tvrdí mluvčí libereckých hasičů Zdenka Štrauchová.

„Zůstává zde většina z 21 jednotek. Z okolí to vypadá, že se tady takřka nic neděje. Dým už vidět není, ale hasiči říkají, že hasit budou ještě několik hodin. Jsou tam ještě tři ohniska. Hasiči byli překvapeni, jak se podařilo rychle uhasit oheň. Může za to i velké nasazení hasičů, kteří se vrhali do hal, přestože hrozil další výbuch," řekla po čtvrté hodině odpoledne reportérka Radiožurnálu Šárka Škapiková.

Zaměstnanci se podle Škapikové domnívají, že za požár může špatná manipulace s chemickými látkami. Jsou to však jen spekulace. Na místě vybuchovaly sudy s chemikáliemi. Hasičům se ale podařilo zabránit explozi velkých nádrží.

Povolány byly hasičské cisterny z celého kraje. Hasiči doporučují lidem v okolí, aby nevětrali. | Foto: ČTK

Požár zaměstnal také řidiče dopravního podniku, který má v sousedství areálu garáže. „My jsme museli ve velice krátké době převozit 29 našich autobusů a pět autobusů smluvních dopravců ze sousedních garáží do bezpečí. Brali se lidé z kanceláří, každý, kdo má řidičské oprávnění D," řekla mluvčí dopravního podniku Martina Poršová. Oba areály mají společný plot a hrozilo, že by se oheň mohl rozšířit i na zaparkované autobusy, z nichž řada má nádrže na stlačený zemní plyn (CNG).

Hasiči se o požáru dozvěděli ve 12.23, na místě zasahuje 12 jednotek. „V tuto chvíli probíhají hasební práce. Pro lepší účinek používáme pěnidlo," dodala Štrauchová.

V Liberci hoří sklad hořlavých kapalin. | Foto: Šárka Škapiková | Zdroj: Český rozhlas

Liberecké družstvo pro chemickou výrobu Severochema bylo založeno v roce 1953. Nosným programem je chemická výroba, do níž spadají podpalovače, ředidla a technické kapaliny a čisticí prostředky. Podnik vyrábí i škroby a kosmetiku se solí z Mrtvého moře. Nejznámějším produktem je pevný podpalovač PE-PO, který zná v Česku téměř každý a Severochema ho vyrábí od roku 1964.

Podle výroční zprávy firma předloni hospodařila s rekordními tržbami 332 milionů korun. Zisk vzrostl na 15,8 milionu korun z předchozích pěti milionů korun. Export do zahraničí překonal 75 milionů korun, firma vyváží zejména do Maďarska a na Slovensko.

Andrea Kubová, Šárka Škapiková, Anna Horáčková, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme