V bazarech jsou tisíce kradených aut, policie je zabavuje novým majitelům

Tisíce majitelů ojetých aut mohou o své vozy bez náhrady přijít. Policisté po prověření pouhé třetiny registračních míst odhalili téměř 1700 kradených aut, která byla legalizovaná na falešné doklady. Akce Čistka proto bude pokračovat a je velmi pravděpodobné, že počet padělaných dokladů bude výrazně vyšší.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobazar

Autobazar | Foto: Jan Říha

Podle šéfa Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Roberta Šlachty jde o propracovaný systém vytváření falešné identity zahraničních vozidel.

„Naše poznatky mluví o tom, že jsou tady opravdu firmy, které sem dováží a legalizují kradená vozidla ze zahraničí,“ potvrzuje Šlachta.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tématu dovozu a legalizace kradených aut se věnoval v Dopoledním Radiožurnálu Petr Kološ z motoristické redakce

Sami policisté byli ale překvapeni množstvím padělků, které vinou úředníků registrů vozidel bylo možné přihlásit. Polovina ze 1690 případů měla úplně vymyšlené doklady, dalších 40 procent má doklady pozměněné.

Padělané doklady lze většinou odhalit lupou a UV osvětlením, přesto jsou podvodníci úspěšní. Technické průkazy jsou přitom běžně vytištěné naprosto triviálně na domácí tiskárně a na obyčejný kancelářský papír. Něco takového je třeba u osobních dokladů nemyslitelné.

Dá se čekat, že prověrka zbývajících zhruba 140 registračních míst odhalí další stovky kradených aut. Policisté také zřejmě obviní i některé úředníky od přepážek.

Experti upozorňují, že zkorumpovat úředníka je velmi snadné nejen proto, že dohled nad jejich prací je velmi obtížný, ale také proto, že prý mají snadnou výmluvu na nedostatečné technické vybavení. Často také pracují za málo peněz, takže za dva tisíce korun vložených do německého „techničáku“ někteří rádi přehlédnou, že právě přihlašují auto na zelený papír z inkoustové tiskárny.

Dokázat prodejci, že o nesrovnalostech věděl, je složité

Současní majitelé kradených aut o ně pravděpodobně přijdou. Málokdo totiž smlouvu o koupi řeší s právníky, a v soudním sporu tak nemůže prodejci dokázat, že o nesrovnalostech věděl.

"Druhá věc je, že když opravdu je auto zlegalizováno profesionálně, nejenom přes doklady, ale i mechanicky, tak občan sám to nemá šanci poznat," podotýká Šlachta.

Koupě ojetiny je v Česku loterie. Odborníci radí auto prověřit a důkladně číst smlouvu

Číst článek

Problémem je, že čeští dovozci aut zatím nemusejí na takzvaný test originality, který by měl padělané doklady odhalit. Podle Martina Pajera ze společnosti Cebia je ale možné ještě před koupí auta ověřit pravost dokladů pomocí systému PROVIN.

„Stačí získat od prodávajícího kopii technického průkazu a během 48 hodin člověk může zjistit dotazem do našeho systému, jestli vozidlo bylo v zahraničí vůbec někdy přihlášeno, zjistí se důvod odhlášení, jestli to nebylo odhlášeno z důvodu totální havárie nebo třeba vyhoření, a zjistí se i to, jestli vozidlo nebylo v zahraničí evidováno jako odcizené,“ vysvětlil Pajer.

Petr Kološ, Eva Kézrová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme