V Beskydech chtějí lidé stavět, ochranáři jsou proti. ‚Hodnotou je právě ta nezastavěná krajina,‘ namítají
V chráněné krajinné oblasti Beskydy je podle ochranářů aktuálně největší zájem o stavbu rodinných domů ze všech přírodních rezervací v Česku. A zatímco obce na Rožnovsku výstavbu podporují a jsou ochotné kvůli ní měnit územní plány, Správa CHKO Beskydy ji reguluje, aby zachovala jedinečný ráz krajiny.
„Je to jeden z nejtěžších úkolů v naší práci,“ přiznává Jiří Lehký ze správy CHKO Beskydy. „Snažíme se lidem vysvětlit, že v Beskydech už je domů spousta. Lidí spíš ubylo, ale staví se neustále.“
Lidé mají enormní zájem stavět v Beskydech nové domy. Obce výstavbu podporují, ochranáři jí brání
„Žádná jiná oblast v republice nemá takovou stavební aktivitu jako my,“ upozorňuje Lehký.
Většině obcí výstavba nevadí, naopak chtějí těžit z cestovního ruchu.
Lehký ale namítá: „Cestovní ruch je založený na krásné přírodě, krajině. A ta je krásná, protože není celá zastavěná domy, ani není celá zarostlá stromy.“
Nejvíc zasáhla výstavba oblast v údolí Rožnovské Bečvy a velký zájem o výstavbu je i v obci Prostřední Bečva.
„Při každé změně územního plánu máme poměrně dost žádostí občanů a majitelů nemovitostí o změnu, aby své pozemky mohli využívat pro stavbu rodinných domů. Ale velice často se stává, že správa CHKO většinu těchto pozemků nepovolí a stavbu domů neumožní,“ kritizuje starosta Radim Gálik (nez.)
Dodává, že nejvíc ho mrzí, když se na něj obrací místní, kteří by rádi dali pozemek svým dětem.
„Na jednu stranu rozumím názoru správy CHKO a naprosto se ztotožňuju s tím, že není třeba zástavbu rozšiřovat do okolních kopců. Naše obec je typická právě roztroušenou zástavbou,“ uznává starosta Prostřední Bečvy Gálik.
„Ale někdy jsou ty názory opravdu moc přísné. Z těch nároků by se dalo slevit,“ doplňuje.
Každoroční mapování pohybu šelem sleduje i přesuny vlků. Potvrdilo jejich výskyt v severní části Beskyd
Číst článek
„Je to o osvětě,“ namítá Lehký z CHKO Beskydy a míří kousek nad Rožnov do sedla Pindula. Dole hučí hlavní cesta spojující Frenštát a Rožnov, vidět je obec Trojanovice.
Právě tam se podle Lehkého ukazuje, kudy vede hranice chráněného území. A tou je cesta, které místní říkají Solárka.
„Pod Solárkou je hustě zastavěno, srna má problém mezi domy projít. Nad Solárkou je stavba rázem mnohem řidší. To je právě ta krajina Podbeskydí, která patří do chráněné krajinné oblasti. A tu se snažíme našimi omezeními, která jsou mnohým nepříjemná, zachovat,“ vysvětluje.
„Aby si místní obyvatelé a zastupitelstva uvědomili, že jednou z největších hodnot je právě ta nezastavěná a nezalesněná krajina, kterou mají okolo svých obcí,“ rozhlíží se kolem sebe Lehký a dodává:
„To nejsou jenom vlci, orchideje a pralesy. Ale je to právě ta volná krajina, kde vidíte na obzoru hory a nepřekáží vám tam baráky.“