V Betlémské kapli se sejdou učitelé a odbory. Chtějí upozornit na nízké platy ve školství

Nejvíc učitelů na jednom místě v pátek nepotkáte ve školách, ale v pražské Betlémské kapli. Sejdou se tam odboráři, akademici i další profesní organizace, aby upozornili na špatné pracovní podmínky i nízké platy.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Učitel (ilustrační foto) | Foto: Fotobanka Pixabay

„Poslední rok jsem vychovatel ve školní družině. Co se týče platu, mám při úvazku 0,9 – to znamená o desetinu méně, než je celý úvazek – asi 17 tisíc čistého,“ popisuje pro Radiožurnál padesátiletý Jan Bočan.

Kvůli nedostatečnému vzdělávání musel po 25 letech učitelské praxe začít dělat vychovatele na pražské základní škole Lupáčova. Ke svému platu si ještě přivydělává třeba korekturami. Právě na nízké platy odboráři chtějí protestním shromážděním upozornit.

Zvýšení platů ještě letos

„Od 1. listopadu zvýšení tarifu platu o 15 procent,“ požaduje místopředsedkyně školských odborů Markéta Seidlová. Do roku 2020 potom odboráři chtějí zvýšit platy na 130 procent průměrné mzdy.

Další peníze požadují i vysoké školy. Ve srovnání s minulým rokem chtějí z rozpočtu o čtyři a půl miliardy korun víc. Ministr financí Ivan Pilný z hnutí ANO už dřív řekl, že požadavky odborů podporuje. „Požadavkům vysokých škol i učitelů jsem nakloněn, ale musí se vejít do státního rozpočtu,“ popsal Radiožurnálu ministr.

Stávkou zatím školské odbory podle svého vedení vyhrožovat nechtějí. Podle Seidlové ale záleží, jak bude vypadat finální návrh státního rozpočtu. Sněmovna by ho měla dostat nejpozději do konce září.

Pavla Lioliasová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme