V bitvě o rozhlas padlo 170 lidí. Jejich památku uctili politici i účastníci bojů
Český rozhlas si připomněl památku obětí Pražského povstání v roce 1945 tradičním slavnostním ceremoniálem před budovou na Vinohradské třídě. Premiér Bohuslav Sobotka s generálním ředitelem Českého rozhlasu Peterem Duhanem při této příležitosti odhalili pamětní desku dosud neznámým obráncům rozhlasu.
Slavnostní ceremoniál začal půl hodiny po poledni. Vojáci u vchodu do budovy položili věnce a kytice květů. Je mezi nimi i věnec od prezidenta republiky Miloše Zemana.
S projevy vystoupili premiér Bohuslav Sobotka, předseda sněmovny Jan Hamáček (oba ČSSD) nebo pražská primátorka Adriana Krnáčová (za ANO).
„Vracíme se dnes na místo, které v dějinách naší země za druhé světové války symbolizuje pozitivní zlom, na místo, které ztělesňuje osvobození, oproštění země a společnosti od totalitního zla, na místo, které je spojeno s řadou obětí a příběhů osobního hrdinství," řekl Bohuslav Sobotka.
Přítomni byli také zástupci armády, vedení Českého rozhlasu a Svazu bojovníků za svobodu, ale i přímí účastníci povstání a váleční veteráni. Právě jim patřil speciální potlesk.
Slavnostní ceremoniál před budovou Českého rozhlasu přiblížil reportér Jaroslav Skalický
Vyvrcholení ceremoniálu bylo odhalení nové pamětní desky se jmény 81 lidí, kteří v květnových bojích o rozhlas padli. Pozapomenuté obránce se podařilo dohledat historikům a pracovníkům rozhlasu.
„Tímto způsobem chceme vzdát hold hrdinům, o kterých se 70 let nemluvilo. A trochu historii napravit a křivdy odstranit,“ říká ředitel Centra vysílání Českého rozhlasu Ondřej Nováček.
Na první pamětní desce je zaznamenáno 89 jmen, odhalena byla v roce 1948. Nově se tak tato připomínka rozrostla na 170 lidí.
"Deska nebude ukončena, budou se na ni moci dopisovat další jména. V dalším pátrání se pravděpodobně na nějaké oběti přijde,“ dodal Nováček.
V celé Praze v bojích s nacistickými vojáky padlo před 70 lety nejméně 2900 lidí. I toto číslo je nové, dosud uváděný počet obětí povstání historici z Vojenského historického ústavu rozšířili o 1200 nových jmen.
Už dopoledne vojáci čestné jednotky pražského velitelství položili za účasti představitelů státu, hlavního města, armády i aktivních účastníků květnových bojů věnce k pamětní desce na budově Staroměstské radnice.
Ze stejného místa budou odpoledne historická vojenská vozidla vyjíždět na různá místa Prahy s věnci, které posádky vozů položí k dalším, méně známým památníkům obětí Pražského povstání.
Úterní rozhlasové akce pak vyvrcholí večer na Staroměstském náměstí koncertem Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma a takzvaným videomappingem.
Sedmiminutová multimediální laserová projekce připomene události Pražského povstání a konce války a bude se každých 15 minut opakovat do nočních hodin.
Český rozhlas připomene 70. výročí Pražského povstání videomappingem
Číst článek