V bitvě o rozhlas padlo 170 lidí. Jejich památku uctili politici i účastníci bojů

Český rozhlas si připomněl památku obětí Pražského povstání v roce 1945 tradičním slavnostním ceremoniálem před budovou na Vinohradské třídě. Premiér Bohuslav Sobotka s generálním ředitelem Českého rozhlasu Peterem Duhanem při této příležitosti odhalili pamětní desku dosud neznámým obráncům rozhlasu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pietní akt před budovou Českého rozhlasu, oslavy 5. květen

Pietní akt před budovou Českého rozhlasu, oslavy 5. květen | Foto: Filip Jandourek

Slavnostní ceremoniál začal půl hodiny po poledni. Vojáci u vchodu do budovy položili věnce a kytice květů. Je mezi nimi i věnec od prezidenta republiky Miloše Zemana.

S projevy vystoupili premiér Bohuslav Sobotka, předseda sněmovny Jan Hamáček (oba ČSSD) nebo pražská primátorka Adriana Krnáčová (za ANO).

„Vracíme se dnes na místo, které v dějinách naší země za druhé světové války symbolizuje pozitivní zlom, na místo, které ztělesňuje osvobození, oproštění země a společnosti od totalitního zla, na místo, které je spojeno s řadou obětí a příběhů osobního hrdinství," řekl Bohuslav Sobotka.

Přítomni byli také zástupci armády, vedení Českého rozhlasu a Svazu bojovníků za svobodu, ale i přímí účastníci povstání a váleční veteráni. Právě jim patřil speciální potlesk.

Přehrát

00:00 / 00:00

Slavnostní ceremoniál před budovou Českého rozhlasu přiblížil reportér Jaroslav Skalický

Vyvrcholení ceremoniálu bylo odhalení nové pamětní desky se jmény 81 lidí, kteří v květnových bojích o rozhlas padli. Pozapomenuté obránce se podařilo dohledat historikům a pracovníkům rozhlasu.

„Tímto způsobem chceme vzdát hold hrdinům, o kterých se 70 let nemluvilo. A trochu historii napravit a křivdy odstranit,“ říká ředitel Centra vysílání Českého rozhlasu Ondřej Nováček.

Pietní akt před budovou Českého rozhlasu, oslavy 5. květen | Foto: Filip Jandourek

Na první pamětní desce je zaznamenáno 89 jmen, odhalena byla v roce 1948. Nově se tak tato připomínka rozrostla na 170 lidí.

"Deska nebude ukončena, budou se na ni moci dopisovat další jména. V dalším pátrání se pravděpodobně na nějaké oběti přijde,“ dodal Nováček.

V celé Praze v bojích s nacistickými vojáky padlo před 70 lety nejméně 2900 lidí. I toto číslo je nové, dosud uváděný počet obětí povstání historici z Vojenského historického ústavu rozšířili o 1200 nových jmen.

Už dopoledne vojáci čestné jednotky pražského velitelství položili za účasti představitelů státu, hlavního města, armády i aktivních účastníků květnových bojů věnce k pamětní desce na budově Staroměstské radnice.

Ze stejného místa budou odpoledne historická vojenská vozidla vyjíždět na různá místa Prahy s věnci, které posádky vozů položí k dalším, méně známým památníkům obětí Pražského povstání.

Pietní akt k 70. výročí Pražského povstání na Staroměstském náměstí | Foto: Filip Jandourek

Úterní rozhlasové akce pak vyvrcholí večer na Staroměstském náměstí koncertem Rozhlasového Big Bandu Gustava Broma a takzvaným videomappingem.

Sedmiminutová multimediální laserová projekce připomene události Pražského povstání a konce války a bude se každých 15 minut opakovat do nočních hodin.

Český rozhlas připomene 70. výročí Pražského povstání videomappingem

Číst článek

Pražské povstání | Foto: Český rozhlas

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme