V Bohnicích se mezi lékaři říkalo, že Cimický zneužívá pacientky, vypověděla sexuoložka před soudem

Před Obvodním soudem pro Prahu 8, který pokračuje v případě sexuálního násilí psychiatra Jana Cimického, předstoupili jeho bývalí kolegové. Sexuoložka a psychiatrička Hana Fifková vypověděla, že se o jeho „sexuální nezdrženlivosti“ v Psychiatrické léčebně v Bohnicích v 90. letech mluvilo. „Když jsem pracovala v Bohnicích, tak se to tam mezi lékaři říkalo. Říkalo se, že pan doktor Cimický zneužívá hospitalizované pacientky,“ řekla.

Aktualizováno Praha (Aktualizováno: 13:59 16. 1. 2024) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Cimický přichází k soudu

Jan Cimický přichází k soudu | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Sexuoložka Fifková, která v Bohnicích pracovala v letech 1989 až 1994, před soud s Janem Cimickým předstoupila jako svědek. Předsedovi senátu Petru Novákovi vypověděla, že se sice o Cimickém v této spojitosti mluvilo, ale nikdo si tím nebyl jistý. Z obžaloby vyplynulo, že v drtivé většině případů měl Cimický sexuálně napadnout své pacientky, jak popsal server iROZHLAS.cz již dříve.

Cimický nejčastěji útočil na své pacientky, tvrdí obžaloba. Šest dívek nebylo plnoletých

Číst článek

Později do její ordinace přicházely pacientky, které si stěžovaly na čtyři lékaře. „Objevovala se stále stejná jména, jedno z nich bylo jméno doktora Cimického. Na základě toho jsem napsala atestační práci,“ řekla.

Těmto vyšším desítkám žen navrhovala, aby to oznámily na policii. Jenže to odmítaly. „Vždy mi řekly, že to nechtějí oznámit na policii. Je to logické, mnohé z nich si netroufly proti doktorovi vystoupit. Pokud se to v ordinaci děje a neohradí se proti tomu, tak to vyvolává zpětně pocity viny, že se nedokázaly ohradit,“ vzpomínala.

Přímo u jména Cimického to pak oběti odůvodňovaly tím, že je významná persona, která má kontakty na vysokých místech, a neměly by to jak dokázat. 

Při sexuálním útoku bylo navíc podle Fifkové naprosto pochopitelné, že se oběti nedokázaly Cimickému ubránit. Ve vztahu lékař – pacient je totiž obrana výrazně znesnadněná. 

„Nejlehčí příběh je ten, kdy se to stane jednou, klientka to identifikuje jako něco špatného a tu terapii ukončí. Ve chvíli, kdy lékař sexuální násilí provádí kontinuálně během hospitalizace a trvá to měsíce, tak na psychiku to musí mít nutně devastující dopad,“ uvedla Fifková.

Problémy v Bohnicích

Situaci se podle ní podařilo vyřešit až bývalému řediteli léčebny Zdeňku Bašnému. Ten v úterý také předstoupil před soud. Vypověděl, jak již dříve informoval server iROZHLAS.cz, že v 90. letech minulého století obdržel několik dotazů na nevhodné chování psychiatra Cimického.

Bývalý ředitel Bohnic Zdeněk Bašný (vlevo) a internista Jan Hajíček | Foto: Zuzana Jarolímková | Zdroj: iROZHLAS.cz

„Byly to dva podněty v časově krátkém intervalu. Nechtěli to zaznamenat ani jako stížnost, ani jedna ze stran nechtěla jednat oficiálně, vždy to bylo formou dotazů. Dotazy, zda takové aktivity jsou v souladu s lékařskou praxí,“ řekl soudu.

‚Narcistně laděná persona s nízkou mírou empatie.‘ Znalci popisují osobnost psychiatra Cimického

Číst článek

Cimického si kvůli tomu dvakrát předvolal. Ten ale nařčení podle něj odmítl s tím, že si pacientky mohly špatně vyložit běžný kontakt nebo základní vyšetření. „Vyzval jsem ho, aby si to klientky tímto způsobem nemohly vykládat. On to odmítal. Vysvětloval, že to bylo zmírnění tenze pacientek. Vydával to za běžný kontakt. Byl tím dotčen,“ vzpomínal Bašný.

Stížnosti, které přišly v krátkém časovém sledu, považoval ale ředitel za věrohodné a s Cimickým ukončil v roce 1996 pracovní poměr. V tomto zařízení se měl obžalovaný psychiatr dopustit 18 sexuálních napadení, které státní zástupkyně kvůli dřívější legislativě kvalifikovala jako vydírání.

Nízká míra empatie

Před soud v úterý dorazil také znalec v oboru psychiatrie Jakub Šimek, který zopakoval, jak už server iROZHLAS.cz popsal, že u Cimického nediagnostikoval žádnou závažnou poruchu, která by snižovala jeho rozpoznávací a ovládací schopnosti.

Zároveň ale upozornil na velmi nízkou míru empatie, tedy egocentrické prosazování svých zájmů. To ale může být způsobeno i povahou povolání psychiatra a možným stavem vyhoření. Šimek odmítl představu, že by Cimický mohl svůj znalecký posudek ovlivnit tím, že zná výzkumné metody. Znalec to označil za naivní.

Před ohrádku pro svědky v úterý předstoupili i dva dřívější novináři - Nina Kodymová z časopisu Spy a Lukáš Bulín televize Nova. Vypověděli, že již v tu dobu nezávisle na sobě připravovali články a reportáže o sexuálních útocích psychiatra Cimického. Jejich bádání ale skončilo tím, že oběti, se kterými byly v kontaktu, nechtěly vystoupit před kamerou nebo rozhodlo vedení médií, aby dále nepokračovali.

Bývalý redaktor Bulín z publicistického pořadu Áčko popsal, že se televize rozhodla využít dvě figurantky, které při návštěvě Cimického měly skrytou kameru. Psychiatr údajně jednu z nich líbal na uchu nebo jí vyšetřoval ňadra. U čtvrtého sezení ale Cimický měl léčku odhalit a televize pak již záběry neodvysílala.

39 skutků, všechny sexuální

Státní zástupkyně Adámková obžalovala psychiatra Cimického z 39 skutků, všechny se týkají sexuálního napadení nebo znásilnění. Dopouštěl se jich podle obžaloby převážně na svých pacientkách v Bohnicích a v soukromém zařízení Modrá laguna v Praze. Protože jsou všechny skutky pouze přečiny, hrozí mu maximálně pětileté odnětí svobody, státní zástupkyně navrhuje tříletý trest a zákaz vykonávat lékařskou profesi po dobu deseti let.

Psychiatr veškerá obvinění dlouhodobě odmítá, z úterního projednávání se omluvil. V přípravném řízení se rozhodl nevypovídat, stejný postup po přečtení prohlášení zvolil u Obvodního soudu pro Prahu 8, který případ nyní projednává.

„Snažím se poctivě vykonávat své povolání. Dovoluji si vyjádřit lítost nad celou touto kauzou, má to zásadní dopad na mé pacienty, kteří jsou mi společně s rodinou oporou. Vždy jsem se snažil, aby můj vztah s pacienty byl založen na důvěře,“ prohlásil Cimický. Vyšetřující policisty obvinil z neprofesionálního postupu.

„Musím zcela odmítnout, že bych se kdy dopustil znásilnění nebo jakéhokoliv sexuálního násilí či nátlaku. Stále přemýšlím nad tím, zda je možné, aby si některá z mých pacientek mohla vyložit mé jednání špatně. Mé jednání bylo vždy vedeno pouze s cílem léčit pacienta, pokud to bylo pochopeno některou pacientkou jinak, pak se za to hluboce omlouvám a chápu to jako profesní selhání,“ přednesl.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme