V boji o Hrad pokračuje Bobošíková. Okamura a Dlouhý končí, rozhodl Nejvyšší správní soud

Nejvyšší správní soud nařídil ministerstvu vnitra, aby pro přímou volbu zaregistrovalo Janu Bobošíkovou. Naopak Vladimír Dlouhý a Tomio Okamura v boji o Hrad končí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kandidát Jana Bobošíková

Kandidát Jana Bobošíková | Foto: Český rozhlas

„Dospěli jsme k závěru, že se ministerstvo vnitra dopustilo protizákonnosti. A to v otázce promítání zjištěné průměrné chybovosti dvou zkoumaných vzorků do celkového počtu předložených podpisů,“ vysvětlil předseda volebního senátu Vojtěch Šimíček.

Ministerstvo vnitra ale odmítá, že by jeho způsob výpočtu neplatných podpisů v boji o Hrad byl protizákonný. „V době, kdy jsme rozhodovali, jsme se v postupu domnívali, že výklad je naprosto správný,“ řekl ředitel odboru odpovědného za registraci prezidentských kandidátů Václav Henych.

Přehrát

00:00 / 00:00

Předseda volebního senátu Vojtěch Šimíček zdůvodňuje rozhodnutí Nejvyššího správního soudu

Že výklad ministerstva vnitra je jeden z možných výkladů, podle něj připouští i řada dalších osob včetně soudního znalce nebo některých odborníků na tuto problematiku. „Že byl zvolen jiný výklad a uznán za správný, je v pořádku, nezpochybňuji to. Jenom říkám, že se bráním proti tomu, že jsme postupovali protizákonně. Byl jiný výklad,“ dodal Henych.

Po přepočtu podle správného vzorce se přes 50tisícovou hranici přehoupla pouze Jana Bobošíková, zatímco zbývajícím dvěma kandidátům ani správný výpočet nepomohl.

„Pouze v případě Jany Bobošíkové náš senát rozhodl o tom, že se v plném rozsahu návrhu vyhovělo. Což znamená, že ministerstvo vnitra je povinno provést registraci kandidátky na fuknci prezidenta republiky Jany Bobošíkové,“ upřesnil Šimíček.

Do prezidentské volby může zasáhnout ještě ÚS. Nemělo by to ale odkladný účinek

Číst článek

Nejvyšší správní soud zamítl také návrhy advokátky Kláry Samkové, která nasbírala jen 1076 podpisů, a Jiřího Kesnera, který si z formálních důvodů stěžoval na registraci všech osmi kandidátů.

Při přezkoumávání petičních archů se náhodně vybíral vzorek 8500 podpisů od každého kandidáta. Ve vzorku se zkoumalo, kolik je tam chybných zápisů. Když jich bylo tři procenta a více, vzalo se dalších 8500 jmen a postupovalo se podle stejného klíče. Ministerstvo vnitra to posoudilo tak, že chybovosti obou vzorků sečetlo. Jiný možný výklad byl ten, že se zprůměrňuje. Nejvyšší správní soud teď dal za pravdu tomu výkladu, že je třeba průměrovat. Když se nyní průměrně chybné hlasy odečetly od těch celkových, Jana Bobošíková překonala hranici nutných 50 000 podpisů. Na rozdíl od Tomio Okamury a Vladimíra Dlouhého.

Tato rozhodnutí nabyla právní moci vyvěšením na úřední desku Nejvyššího správní soudu. Proti dnešnímu rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je možné do dvou měsíců podat stížnost k Ústavnímu soudu, která by mohla vést až k odkladu termínu voleb.

I kdyby nikdo z kandidátů tohoto práva nevyužil, mohou se spory o nového prezidenta před soudy znovu vrátit. A dokonce i po volbách, kdy bude možné zažalovat například neprůhledné financování kampaně.

K rozhodnutí Nejvyššího správního soudu se zatím vyjádřila jen Jana Bobošíková na chatu serveru novinky.cz. Sdělila, že má z rozhodnutí soudu radost. Další kroky sdělí po poradě s kolegy v 16 hodin na tiskové konferenci.

Na rozhodnutí soudu zatím nereagoval Tomio Okamura, na odpoledne ale chystá krátký briefing. Ekonom Vladimír Dlouhý se nevyjádřil vůbec.

NSS zamítl návrhy prezidentských kandidátů, kteří nenasbírali 50 tisíc podpisů

Číst článek

ČRo, Martin Drtina, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme