V boji o Hrad se za Zemana postavily odbory, Schwarzenberga podpořilo už přes 500 osobností

Významné české osobnosti podpořily pro druhé kolo prezidentské volby Karla Schwarzenberga. Pod takzvanou Druhou výzvu tříkrálovou se jich podepsalo přes 500. Za druhého kandidáta, Miloše Zemana, se dnes postavili odboráři, pro které by prý byl Schwarzenberg nepřijatelný.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Přímá volba prezidenta, volební místnost

Přímá volba prezidenta, volební místnost | Zdroj: ČTK

Podle tříkrálové výzvy by se měl českým prezidentem stát ten, kdo se dokáže povznést nad stranickou rivalitu a dokáže spojovat společnost. Neměl by to být politik, ale státník. A zároveň by to měl být někdo, kdo nerozděluje města a venkov na dva nesmiřitelné tábory.

Mezi signatáři jsou třeba socioložka Jiřina Šiklová, výtvarník Bořek Šípek, zpěvák Michal Prokop nebo režisér Jiří Menzel. K výzvě tříklálové se připojili i sportovci, kteří se začali podepisovat pod svoji vlastní výzvu, teď spojili síly dohromady. Podle badmintonisty Petra Koukala už dali dohromady 170 podpisů.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tom, jak se vyvíjí podpora prezidentských kandidátů, informoval na Radiožurnálu redaktor Petr Medek.

„Jsou to sportovci jak současní, tak především bývalí. Tohle není výzva tak, že se shání tisíc nebo pět tisíc sportovců, věřím, že by jich to podepsala opravdu spousta, ale spíš se to šíří tak, že si to ti spotovci říkají mezi sebou,“ řekl Koukal.

Miloš Zeman dnes na svoji stranu získal odboráře. Podporují ho, protože Zeman je levicový kandidát, zatímco Karel Schwarzenberg je zástupcem vlády, a je tak podle odborů spoluzodpovědný za reformy a další nepopulární opatření, která vláda udělala.

Scénárista Jiří Stránský se omluvil za ostrá slova vůči herci Martinu Dejdarovi

Číst článek

Podle šéfa Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslava Zavadila je tak pro ně Schwarzenberg nepřijatelný.

„Já si dokonce myslím, že kdybychom udělali něco jiného, tak bychom popřeli všechno to, co jsme dělali,“ vysvětlil Zavadil.

Odbory také ocenily to, že se Miloš Zeman přihlásil k jejich vizi, jak zlepšit českou ekonomiku. Karel Schwarzenberg se k ní prý vůbec nevyjádřil.

Grafický PROFIL s chronologickým dvojportrétem Zemana a Schwarzenberga | Foto: ČTK

Petr Medek, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme