V boji s chřipkou má pomoci Tamiflu, ministerstvo uvolnilo devět tisíc balení

K léčení těžkých případů chřipky můžou lékaři ve větší míře použít Tamiflu. Devět tisíc balení tohoto léku poskytne ministerstvo zdravotnictví fakultním nemocnicím. Ministerstvo tak reaguje na rostoucí počet pacientů s chřipkovým onemocněním. Letos totiž v České republice řádí poměrně agresivní typ chřipky.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rýma, nachlazení, chřipka...

Rýma, nachlazení, chřipka... | Foto: F. Tichý

„Uvolňujeme Tamiflu k léčbě těžkých případů chřipkových onemocnění. Lék budeme distribuovat do šesti fakultních nemocnic,“ potvrdil náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák.

Celkem tři tisíce balení Tamiflu dostane Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, další dva tisíce bude mít k dispozici fakultní nemocnice v Plzni, po tisícovce pak fakultní nemocnice v Ostravě, Hradci Králové, Olomouci a Brně. Tyto nemocnice pak lék můžou předávat dalším zdravotnickým zařízením.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z ministerstva zdravotnictví se přihlásila reportérka Květa Moravcová

Před několika dny navíc ministerstvo uvolnilo ještě 1440 balení léku Relenza, který je stejně účinný. Pokud by se počty lidí s chřipkou zvyšovaly, je ve skladech léčiv k dispozici ještě pět tisíc balení léku Tamiflu.

Antivirotika ovšem nejsou určena k léčbě nekomplikované chřipky u jinak zdravých pacientů. Mají totiž nežádoucí účinky, při masovém podávání by se vůči nim navíc mohla v následujících letech rozvinout rezistence.

Ministerstvo také zřídilo na pomoc lékařům konzultační telefonní linku. Obzvlášť závažné případy mohou probrat s odborníky ze specializovaného pracoviště Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

Očkování začne působit až za dva týdny

„Může se jednat o těžká refrakterní selhání dechu, kdy je potřeba pacienty napojovat na umělou plicní ventilaci. A někdy ani to nezajistí přežití pacienta. Tam velmi záleží na tom, jak rychle se pacient dostane na správné pracoviště, kde jsou mu schopni poskytnout tu pravou intenzivní péči, kterou potřebuje,“ přiblížil Polák možné komplikace chřipky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Náměstek ministra zdravotnictví Ferdinand Polák se domnívá, že v České republice je dostatek antivirotik pro všechny potřebné pacienty

Minulý týden lékaři vyšetřili více než 139 tisíc lidí s respiračními potížemi a chřipku mělo v celém Česku dalších 113 tisíc lidí. Hlavní hygienik považuje tento stav za epidemický, žádná opatření ale zatím nevyhlásil. Přesto už v některých krajích zavřeli školy a omezili návštěvy v nemocnicích.

Nekomplikovaná chřipková onemocnění se léčí klidem na lůžku, dostatkem tekutin a vitamínů, případně podáním antipyretik. Účinnou ochranou je ve většině případů očkování, podle Poláka navíc stále není pozdě.

„Určitě bylo lepší dát se očkovat před vypuknutím epidemie, nicméně stále v současné době bych asi to očkování ještě doporučil. Je potřeba si uvědomit, že účinek očkování nastává zhruba za dva týdny,“ vysvětlil. Inkubační doba chřipky je ovšem mnohem kratší.

Od začátku zimy zemřelo na komplikace spojené s chřipkou 23 lidí. V nemocnici skončilo s vážným průběhem choroby 135 pacientů.

Nachlazení vs chřipka | Foto: Michal Jindra

Igor Maňour, Květa Moravcová, Veronika Sedláčková, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme