V Brně ledovka - na Vysočině námraza na vedení

Brňanům zkomplikovaly návrat do práce ranní mlha a déšť, které začaly namrzat. Celé město proměnily v jedno velké kluziště. Řada komunikací se stala nesjízdná. Díky dovoleným naštěstí není provoz tak hustý, přesto jen v samotném Brně bylo během pouhých tří hodin nahlášeno 35 nehod. Cestující městské hromadné dopravy museli na některých místech čekat i mnoho desítek minut, než byly silnice posypány a spoje mohly projet.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kluziště

"Ty problémy se týkaly hlavně autobusů a trolejbusů, ale potíže měla i tramvajová linka číslo 4, kterou jsme museli odklánět, protože Údolní ulice byla nesjízdná pro auta, takže auta se nám nakumulovala na kolejích a tramvaje nemohly projet," uvádí mluvčí Dopravního podniku Hana Pohanová. "Takže pokud se někdo nedostal včas tam, kam měl, tak tentokrát byla příroda mocnější než my ráno."

Na silnicích bylo v samotném Brně během tří hodin nahlášeno 35 nehod. Problémy měli i chodci. Jak řekl Jan Kubačák z brněnské úrazové nemocnice, od rána už ošetřili několik zlomenin. "Od rána jsme ošetřili dvě zápěstí, zlomeninu kotníku a zlomeninu bérce. Pacient, který vystupoval z tramvaje, uklouzl a zlomil si bérec."

Mrznoucí déšť padá i v Olomouckém a v Pardubickém kraji. I tam mohou silnice namrzat. Na Vysočině může současné počasí způsobit výpadky elektřiny. Větrné a mlhavé počasí s teplotami kolem nuly vytvořilo o víkendu na sloupovém elektrickém vedení námrazu. Podobný ráz počasí by mohl v dalších dnech způsobit růst této jinovatky, která může nebezpečně zatížit dráty. Energetici by pak museli přisoupit k rychlým opatřením. V okamžiku, kdy námraza přesáhne 1 kilogram na metr vedení, musejí pracovníci energetiky začít s rozmrazováním. V takovém případě odpojí dráty od elektrikcé sítě, a to může v menších obcích způsobit přerušení dodávky elektrické energie. V závěru víkendu už takto pracovníci odmrazovali vedení u Klučova na Třebíčsku. V dalších rizikových úsecích kraje zatím čekají na vývoj počasí.

Markéta Kaclová, Ivan Holas, Petr Zettner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme