V Brně se povolební koalice rodí jen pomalu

V řadě měst pokračují povolební vyjednávání. Nejistota ohledně budoucí koalice na radnici panuje například v Brně. Ve hře je pro druhé největší město v zemi spojení levice a pravice i čistě pravicová vláda.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Komunální volby a volby do Senátu | Foto: Tomáš Adamec

V Brně je nadále možných více variant. Přitom ještě včera to vypadalo, že dnes už bude jasno. Přestože večer jednala ODS o tom, k jaké koalici se v Brně přikloní, rozhodnutí nakonec odložila. Občanští demokraté prohlásili, že budou nadále jednat se všemi stranami, které se dostaly do brněnského zastupitelstva.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Vladan Dokoupil a lídr Karlovarské občanské alternativy Petr Kulhánek ve Světě o deváté.

Pro koalice se ale rýsují dvě schůdné možnosti a rozhodnout se, zdá se, musí ODS. Buď kývne na velkou koalici s vítěznou ČSSD. Pak by měli dohromady 33 mandátů. Pro většinu stačí přitom 28 mandátů, protože zastupitelstvo má 55 členů. Druhou možností pro Brno je čistě pravicová koalice ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. V tom případě by měla koalice 29 mandátů z 55. Tedy také většinu, ale mnohem méně pohodlnou.

ČSSD by tedy mohla skončit i přes vítězství ve volbách v opozici. Sociální demokracie získala v komunálních volbách v Brně přes třicet procent hlasů, druhá ODS necelých 22, třetí TOP 09 přes 14 procent. S menšími zisky se do zastupitelstva dostaly ještě KDU-ČSL, KSČM a Strana zelených.

V Brně ovšem tento stav, kdy vítězná strana skončí v opozici, není ničím novým. Minulé volby v roce 2006 vyhrála ODS, a protože nesestavila s nikým koalici, vládla městu 4 roky ČSSD společně s KDU-ČSL a Stranou zelených.

Rozpory v koalici

V poslední koalici panovaly mezi těmito stranami dokonce velmi ostré názorové rozdíly například na územní plán, na přestavbu brněnského hlavního železničního nádraží. Další rozpory panovaly ohledně některých kulturních a zdravotnických projektů.

Nyní tedy, zdá se, záleží na ODS. Podle kuloárních informací ale panuje v ODS nejednotný názor na to, kterou cestou se dát. Lídr občanských demokratů Robert Kotzian se už veřejně vyjádřil, že by dal přednost pravici - tedy společnému vládnutí s TOP 09 a KDU-ČSL.

Jiní zvolení zastupitelé za ODS jsou prý ale toho názoru, že velká koalice s ČSSD by byla lepší. V Brně se souladu možné budoucí velké koalice věnuje velká pozornost i proto, protože strany už mají své zkušenosti s tím, kdy na radnici společně vládli politici s výrazně různými názory na zásadní otázky města.

Rozhodnout by mohly senátní volby. Kandidáti ODS a ČSSD se v předvolební kampani v Brně totiž poměrně ostře setkávají v důležitém volebním obvodu 55 Brno-venkov.

Vladan Dokoupil, Tomáš Pavlíček, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme