V Brně vznikne výukové centrum pro lékaře

Multidisciplinární simulační centrum pokročilého lékařského i nelékařského vzdělávání by mělo během několika let začít fungovat při Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně. Půjde o jeden z projektů Mezinárodního centra klinického výzkumu, který nemocnice buduje ve spolupráci s americkou Mayo Clinic a dalšími světovými výzkumnými pracovišti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Chirurgové operují

Chirurgové operují | Foto: Michal Plodr, Ivo Žvák

Podobných pracovišť je v současné době na světě mnoho, žádné ale zřejmě není tak komplexní, jaké by mělo být centrum u Sv.Anny. V tomto rozsahu jsou pouze ve Spojených státech amerických, i tam jich najdeme ale pouze pět.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ředitel Fakultní nemocnice u Sv. Anny, Petr Koška, představil v ranním vysílání Rádia Česko lékařské školící středisko budoucnosti.

Multidisciplinární centrum neřeší pouze nové dovednosti lékařů, ale zajišťuje i výuku v oblasti pregraduální. Studenti lékařské fakulty si tak mohou na vlastní kůži vyzkoušet jednotlivé úkony. Dnešní výuka zatím spočívá v návštěvách studentů na lékařských pracovištích a v pouhém pozorování starších kolegů.

Praktická výuka

"Nácviky výkonů jsou možné v několika rovinách, " vysvětluje ředitel brněnské Fakultní nemocnice u Sv.Anny, Petr Koška. "Ta první rovina jsou velmi sofistikované počítačové simulátory, které se dají přirovnat k simulátorům pilotů nebo jízdy na trenažérech v autoškolách."

"Druhá rovina je v oblasti robotických figurín, které mají přesné vlastnosti lidského těla. Za neprůhledným sklem pak jsou pak skryti herci, kteří nějakým způsobem simulují hlasy těch robotických těl," říká Petr Koška o simulovaných zákrocích. Z robotů sice při operaci neteče krev, ale anatomicky jsou přesnou kopií lidí.

Současný stav a financování

Centrum se bude zaměřovat na veškeré obory současné medicíny. A to nejen v oblasti výchovy lékařů, či zaměření odbornosti již hotových lékařů, ale také v oblasti výuky veškerého zdravotnického personálu.

Autoři projektu mají v současné době za sebou několik let intenzivní práce, při které získávali knowhow ve spolupráci s americkou Mayo Clinic. "Na konci loňského roku podepsala Mayo Clinic a Ministerstvo školství memorandum o porozumnění, na základě kterého se dostáváme do fáze, kdy můžeme předložit žádost do strukturálních fondů EU. Jakmile bude posouzena a přijata, tak by se mohlo začít stavět na začátku příštího roku," dodává Petr Koška.

Celkové náklady se pohybují okolo 700 milionů. Drtivá část by měla být pokryta právě ze strukturálních fondů, Fakultní nemocnice u Svaté Anny se bude podílet 10-15%.

Ondřej Černý, Zuzana Walterová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme