V Brně zachvátily plameny tři hektary lesa

Požár tří hektarů smíšeného lesa likvidovali hasiči v Brně. Na kraji města hořely asi tři hektary smíšeného porostu. Tři ohniska ležela ve špatně přístupném terénu mezi mezi městskými částmi Kohoutovice a Jundrov. Jinde už úřady v obavách před požáry začaly zakazovat lidem do lesů vstupovat. Současné počasí také způsobuje na mnoha místech problémy s pitnou vodou.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lesní požár

lesní požár | Zdroj: ČTK

Plameny zachvátily les mezi brněnskými čtvrtěmi Kohoutovice a Jundrov, nedaleko zahrádkářské kolonie Na Jurance, kolem patnácté hodiny. "Na místě zasahuje pět jednotek dobrovolných i profesionálních hasičů se sedmi cisternami. Jde o požár lesní hrabanky, nepronikl do korun stromů," popsal situaci mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Haid.

Podle mluvčího měl požár ohniska na třech místech vzdálených od sebe asi pět set metrů. Hasičům se podařilo zabránit dalšímu šíření ohně, úplně zlikvidovat by jej ale měli až během několika hodin. Zasahující hasiči musí mít kvůli hustému kouři dýchací přístroje a na nepřístupné místo vozí vodu v cisternách.

Příčina požáru zatím není známa. Hasiči nevylučují úmyslné zapálení, stejně jako nedbalost. Skutečný důvod vznícení a způsobenou škodu zjistí až vyšetřovatel.

Úřady kvůli suchu zavírají lesy, na severu dochází voda

Zakázat vstup do vyprahlých lesů dnes doporučil radnicím Krajský úřad Středočeského kraje. Samotný kraj totiž není vlastníkem lesů a nemůže proto zákaz vydat. "Je třeba mít situaci pod kontrolou. Z preventivních důvodů majitelům lesů, tedy především obcím proto kraj doporučil, aby zvážily vydání přechodného zákazu vstupu do lesů," potvrdil mluvčí úřadu Martin Krafl.

Některé města už k uzavření lesů přistoupily - například na Mladoboleslavsku, v okolí Mnichova Hradiště, zákaz platí také na Nymbursku. Naopak v největším středočeském městě Kladně se zatím uzavření lesů nechystá.

Na Prachaticku jsou až do konce srpna jsou nepřístupné výletníkům hvozdy v oblasti Husinecké přehrady, Černé hory, Libína, Jelemecké a Kobylí hory. Zákaz se však nevztahuje na značené turistické cesty. Jeho dodržování bude kontrolovat jak lesní personál, tak i městská policie. Mimořádná opatření může odvrátit jenom vydatnější déšť.

Současné velmi teplé počasí bez výraznějších srážek způsobuje, že hladiny podzemních vod v zemi stále klesají. Loňské povodně sice nasytily půdu na měsíce dopředu, podle hydrologů ale už některé podzemní vody vysychají. Asi deset procent vrtů naměřilo minimální hladinu. Situace však prý zatím není kritická.

Podzemní prameny vysychají především na severu Čech. Tamní vodovody a kanalizace už kvůli tomu posílají do horských obcí cisterny s vodou. Na vodu čeká denně více než tři tisíce lidí z 24 obcí. Na Rychnovsku zase některé obce zakázaly používat pitnou vodu k zalévání záhonů či k mytí aut.

Petr Doležel, Renáta Prátová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme