V Brně zemřela válečná veteránka bitvy u Sokolova

Ve věku nedožitých 91 let zemřela v Brně Marie Ljalková-Lastovecká, veteránka bojů na východní frontě během 2. světové války. V roce 1942 se jako volyňská Češka přihlásila do Svobodovy jednotky v Buzuluku. Původně pracovala jako zdravotnice, ale u Sokolova už bojovala jako vynikající odstřelovačka.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kladení věnců | Foto: Pavel Novák

Jak připomíná Irena Matyášková z Českého svazu bojovníků za svobodu , Marie Ljalková-Lastovecká jela z Buzuluku až po Ostravu. Za své hrdinství obdržela celou řadu vyznamenání, včetně Řádu Bílého lva.

„Dostala Řád rudé hvězdy, Československý válečný kříž, Sokolovskou medaili, medaile za odvahu, za osvobození, za vítězství nad fašismem,“ přiblížila Matyášková.

Po válce působila Marie Ljalková-Lastovecká jako zdravotnice ve vojenských nemocnicích v Praze a Olomouci a stala se důstojnicí z povolání. V roce 1953 byla z armády propuštěna, po roce 1990 byla povýšena do hodnosti plukovníka ve výslužbě.

Ivan Holas, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme