V Bukově na Žďársku odmítli průzkum pro stavbu jaderného úložiště

Průzkumy pro úložiště jaderného odpadu zatím na v Bukově na Žďárku nezačnou. Zastupitelé v pátek večer odmítli podepsat dohodu se Správou úložišť jaderných odpadů. Původně přitom byla lokalita považovaná za černého koně, protože lidé jsou tam na uran zvyklí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bukovu na milionových kompenzacích za průzkumy pro úložiště nezáleží, dost peněz dostává za skládku komunálního odpadu | Foto: Daniel Burda

V Bukově se proti geologickému průzkumu zvedla mohutná vlna odporu a stovky lidí podepsaly nesouhlasnou petici. I samotnému zasedání přihlížely desítky obyvatel.

Právě pod jejich tlakem se zastupitelé jen několik minut po odsouhlasení průzkumu odebrali do zákulisí a své původní stanovisko přehodnotili.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání o průzkumech pro úložiště jaderného odpadu v Bukově na Žďársku sledoval redaktor Daniel Burda.

Přítomné obyvatele pobouřilo například to, že hlasování proběhlo bez diskuze. „V podstatě šlo o první bod, zastupitelé okamžitě zvedli ruce a pak se teprve začali ptát obyvatel, co si o tom myslí. Malá obec ani nemá jednací řád,“ popsal redaktor Daniel Burda, který jednání v Bukově sledoval.

Místní zahrnuli své zastupitele výtkami, bojí se totiž přítomnosti radioaktivního odpadu a zničení krásné přírody. Navíc by podle nich bylo pokrytecké přijmout finanční kompenzaci a později třeba vybudování úložiště odmítnout.

Bukov se svým zamítavým stanoviskem nepřipojil k šesti obcím, které už na průzkumy, které mají prověřit, zda je oblast vhodná k vybudování úložiště jaderného odpadu, kývly. Správa úložišť má vytipovaných celkem osm lokalit.

Dnešní odmítavé stanovisko však ještě neznamená definitivní odmítnutí průzkumu. Vedení obce chce k tématu vypsat referendum. A bude zřejmě napínavé, protože anketa mezi lidmi s minulého týdne dopadla zhruba půl na půl.

Zástupci obce jsou naklonění tomu na průzkumech spolupracovat. Mimo jiné jde o milionové kompenzace pro obec.


Úložiště se má stavět kolem roku 2050, čas na výběr lokality je do roku 2018.

Daniel Burda, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme