V Čechách hrozí silné bouřky, na jihu a východě Moravy požáry

Meteorologové varují před silnými bouřkami. Dnes odpoledne a večer můžou zasáhnout Pardubický a Královéhradecký kraj, v sobotu by se pak mohly objevit na celém území Čech a také na Vysočině. Bouřky můžou doprovázet přívalové lijáky, kroupy a nárazy větru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Počasí před bouřkou | Foto: Tomáš Šácha | Zdroj: Český rozhlas

První bouřky odpoledne dorazily na Jindřichohradecko a také na Náchodsko.

„Na zítra jsme vydali výstrahu pro celou oblast Čech, na Moravě a ve Slezsku bouřky očekáváme spíš ojediněle,“ řekl Radiožurnálu Jaroslav Rosa z Českého hydrometeorologického ústavu.

Při přívalových srážkách může dnes v Čechách v úhrnu napršet 30 milimetrů vody za hodinu, v sobotu až 40 milimetrů. Silné bouřky se místy vyskytnou i v neděli, jejich intenzitu a lokalizaci budou meteorologové ještě upřesňovat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kde o víkendu hrozí silné bouřky a kde nebezpečí požárů, přiblížil Jaroslav Rosa z Českého hydrometeorologického ústavu

Počasí v Česku ovlivňuje brázda nízkého tlaku vzduchu, která se zvolna rozšiřuje od západu do střední Evropy. Po její přední straně k nám proudí teplý vzduch od jihu. Dnešní nejvyšší teploty vystoupí na 26 až 30 °C, na jihovýchodě až na 32 stupňů.

V sobotu nás čeká skoro jasno až polojasno. Od západu bude postupně oblačno a v Čechách se vyskytnou bouřky a přeháňky, na Moravě a ve Slezsku zatím jen ojediněle.

Bouřky budou ojediněle doprovázeny přívalovými lijáky, kroupami a nárazovitým větrem. Nejnižší noční teploty 19 až 14 °C, nejvyšší odpolední mezi 28 až 32 °C.

Na neděli meteorologové předpovídají zprvu polojasno až oblačno a jen ojediněle přeháňky. Během dne pak přibývání oblačnosti a postupně na většině území přeháňky a bouřky. Ty budou ojediněle doprovázené kroupami a přívalovými lijáky, zejména na jihu a východě.

Nejnižší noční teploty 19 až 15 °C, na západě kolem 13 °C. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 25 až 29 °C, na jihovýchodě až na 32 stupňů.

V jihovýchodní části republiky stále trvá zvýšené riziko vzniku požárů. Aktuální výstraha platí do odvolání pro jižní Moravu, Zlínsko a část Olomouckého kraje a Vysočiny.

Výstraha před bouřkami | Foto: Český rozhlas

Výstraha před požáry | Foto: Český rozhlas

mta, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme